Návrh ministerstva práce počítá s tím, že od července čtyři různé sociální dávky nahradí takzvaná superdávka. Sociální výbor už na začátku února sněmovně doporučil schválit reformu s úpravami.
"Připravovaná reforma dělí lidi nesmyslně na zranitelné a nezranitelné. Nastavuje normativy, které neodpovídají realitě," řekl zástupce pořadatelů. Normativní náklady na bydlení, ze kterých výše dávky vychází, jsou stanovené nařízením vlády, liší se podle místa bydliště nebo počtu osob v domácnosti.
Protestující, kterých se navzdory mrazivému počasí sešlo zhruba pět desítek, měli transparenty s nápisy například "Superdávka vůbec není super", "Chudoba není volba" nebo "Bydlení je právo". Podle pořadatelů většina shromážděných pracuje jako sociální pracovníci. Stát by měl dát nástroje na lepší řešení sociálních problémů. Pro lidi by podle nich mělo být dostupné bydlení a dobře placená práce. Chudoba se nevyřeší přes dávky, uvedli.
Od července by měla čtyři dávky nahradit jedna. Pro nárok na ni se má víc posuzovat příjem a majetek žadatelů. Pobíranou částku si mohou zvýšit o pracovní bonus. Podle dřívějšího vyjádření ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má nová podpora motivovat k práci a řešení nepříznivé situace, ocenit aktivitu a péči o děti, odstranit takzvané body zlomu a omezit práci načerno i byznys s chudobou.
Sněmovní sociální výbor při prvním projednávání návrhu na začátku února doporučil dolní komoře schválit reformu s úpravami. Patří mezi ně změny životního minima, rozšíření skupiny zranitelných osob s vyšší podporou či zmírnění sankcí. Znovu se výbor vrací k novele ve středu, poslanci budou hlasovat o zhruba padesátce pozměňovacích návrhů. Část protestujících chce na jednání výboru vystoupit a prezentovat svoje obavy.