Oproti původnímu vládnímu návrhu poslanci rozšířili okruh zranitelných skupin, které dosáhnou na vyšší podporu, zároveň však snížili výši energetického paušálu. Nová pravidla by měla začít platit od října, návrh nyní putuje do Senátu. Nový systém podpory by měl být podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) jednodušší, efektivnější i adresnější a má podle něho více motivovat k práci. S obecnými principy takzvané superdávky souhlasili i zástupci opozičních stran ANO, SPD a Pirátů.
Majetkový test: bič na chalupáře
Jednou z klíčových prověřovacích novinek má být majetkový test. Ten bude určovat, zda má žadatel nárok na dávku, a to podle výše jeho úspor či majetku.
Jednotlivec bude moct mít na účtu maximálně 200 tisíc korun, za každou další osobu v domácnosti se limit zvýší o 50 tisíc. Maximum pro vícečlennou domácnost bude 400 tisíc korun. Započítávat se nebudou finanční služby s podporou státu, jako je stavební či penzijní spoření.
Mezi další podmínky patří, že si o novou dávku budou moci žádat domácnosti, jež mají maximálně dvě nemovitosti, jedno auto na dospělou osobu a nejvýše dva vozy na domácnost. Informace o bytech, domech či chatách by úředníci měli dostat z katastru nemovitostí, informace o autech pak z rejstříku vozidel.
Podle kritiků nebere sociální dávka v úvahu skutečnou využitelnost majetku. Například chalupu, kterou člověk s nízkými příjmy nemůže prodat kvůli spoluvlastnictví nebo tržní nezajímavosti, může stát považovat za překážku pro nárok na podporu.
Ministerstvo původně plánovalo, že Úřad práce bude moci kontrolovat i transakce na účtech, ale tento návrh nakonec z připomínkového řízení vypadl. Kritika přišla nejen od odborné veřejnosti, ale i od Nejvyššího soudu. Ten upozornil, že by takové sledování bylo v rozporu s právem na soukromí.
Sociální pomoc se zpřísní, ale i zpřehlední
Analýzy ukazovaly, že v původním konceptu superdávky jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin nízkopříjmové rodiny s malými dětmi. Typickým příkladem byl podle některých z nich otec pracující za podprůměrnou mzdu a matka na rodičovské dovolené. Příjem domácnosti v takovém případě činil okolo 28 tisíc korun hrubého, přesto rodina měla podle původní novely přijít o více než 4000 korun měsíčně.
Nová koncepce má podle autorů tyto nedostatky odstranit. Superdávka bude složena z více částí a některé z nich budou dostupné jen nejchudším. Například složka na živobytí připadne pouze domácnostem s příjmem nižším než 1,43násobek životního minima. Nezaopatřené děti v takových domácnostech budou mít nárok na částku odpovídající životnímu minimu, což je podle věku 2480 až 3490 korun měsíčně. Dospělí, kteří pracují nebo patří mezi zranitelné skupiny, obdrží částku ve výši existenčního minima, tedy 4860 korun měsíčně.
Podpora na bydlení zůstane zachována pro ty, kteří na náklady na bydlení vydávají více než 30 procent svého příjmu. Výše této podpory se bude odvíjet od tzv. normativních nákladů a nově i od sníženého energetického paušálu.
Pracovní bonus a podmíněné přídavky na děti
Mezi tzv. zranitelné skupiny osob patří lidé starší 68 let nebo penzisté pobírající starobní důchod, dále rodiče malých dětí do čtyř let, samoživitelé s dětmi do sedmi let a lidé pobírající invalidní důchod II. a III. stupně. Spadají sem také lidi s nárokem na vdovský nebo vdovecký důchod a na jeden rok pozůstalí manželé či partneři.
Pro získání příspěvku na dítě bude nutné, aby alespoň jeden z rodičů pracoval, hledal práci nebo se účastnil rekvalifikace a děti zároveň řádně docházely do školy. Výši celkové dávky může navýšit i tzv. pracovní bonus - ten nově získají i rodiče na rodičovské dovolené, pokud mají alespoň částečný pracovní příjem.
Nově bude mít Úřad práce pravomoc vyzvat příjemce dávek, kteří jsou dlouhodobě práce neschopní, aby si po 380 dnech nechali přezkoumat svůj zdravotní stav. Upravená složka pracovního bonusu by měla motivovat k práci. Jeho výše se bude odvíjet od celkových pracovních příjmů domácnosti. Pokud příjem nepřesahuje 1,6násobek životního minima, bude bonus činit 40 procent z těchto příjmů. S rostoucím příjmem se pak bude procento postupně snižovat.
Hlídačkovné a sociální stipendium podpoří studující rodiče
Součástí nového zákona o státní sociální pomoci jsou i dvě zcela nové dávky, které mají podpořit vzdělávání a rodinný život. Jednou z nich je takzvaně hlídačkovné - finanční podpora určená studujícím rodičům. Tato dávka má pomoci uhradit náklady na péči o dítě, například formou dětské skupiny nebo chůvy, v době, kdy je rodič na přednáškách či skládá zkoušky. Výše hlídačkovného bude odpovídat jedné třetině průměrné mzdy, což aktuálně činí 6933 korun měsíčně.
Na tuto podporu budou mít nárok studenti vysokých a vyšších odborných škol, kteří zároveň pobírají rodičovský příspěvek. Podmínkou je také věk do 26 let a skutečnost, že student nastoupil alespoň do druhého ročníku studia. Hlídačkovné se nebude vyplácet během letních prázdnin.
Vedle hlídačkovného přibude také další nová dávka - sociální stipendium pro studenty z nízkopříjmových rodin. Tento příspěvek na vysokoškolské studium má pomoci sociálně znevýhodněným studentům pokrýt náklady spojené se studiem a jeho výše bude činit čtvrtinu minimální mzdy. Podle současných pravidel by to znamenalo měsíčně 5800 korun.
Tvrdší vymáhání alimentů a méně peněz na ubytovny
Změny se dotknou i náhradního výživného - dávky, kterou stát vyplácí dětem v případech, kdy rodič neplatí alimenty. Nově se tato podpora prodlouží ze čtyř na šest let. Důležitou novinkou je také to, že stát začne vymáhat dlužné výživné už po dvou letech vyplácení dávky, nikoli až po jejím ukončení.
S tím souvisí i povinnost exekutorů a soudů poskytovat státu potřebné informace pro vymáhání dluhů.
Revize dávek pracuje se zpřísněním příjmů u lidí žijících na ubytovnách, kterým se tak příspěvek sníží. Odstupňovaný bude strop uznatelných nákladů na bydlení. Lidem žijícím na ubytovnách se bude započítávat jen 60 procent. V jiných nebytových prostorech to bude 80 procent a ve zkolaudovaných bytech 100 procent.
Lidé v exekuci musí mít účet
Revize se podle odborníků dotkne také osob v exekuci. Dosud si příjemci mohli nechat zasílat dávky na libovolný bankovní účet, například na účet blízké osoby. Nově však bude možné posílat dávky pouze na vlastní účet, případně účet manžela/manželky nebo registrovaného partnera.
Tato změna může být pro lidi v exekuci zásadní komplikací, protože jejich účty bývají obstavené a peníze z nich jsou nedostupné. Jako alternativu jim zákon nabízí výplatu přes poštovní poukázku, což je ale podle mnohých velmi nepraktické. Může nastat problém, že se pošta zpozdí s dodáním poukázek, a příjemci nebudou mít prostředky na základní životní potřeby.
Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro iRozhlas situaci kolem lidí v exekuci kritizuje. "Vy si vyděláte třeba devět tisíc, šest tisíc vám strhne srážka a o pět tisíc přijdete v dávce. Takže jste minus dva tisíce v čistém příjmu."
Na úřad se mají nově hlásit jen změny
O dávku bude možné si zažádat z domova přes klientskou zónu MPSV Jenda, na pobočce Úřadu práce, popřípadě České pošty. U nemobilních lidí se uvažuje, že by za nimi přišel úředník až domů. Žádost půjde podat elektronicky i papírově.
Žadatel bude muset dodat celou řadu dokumentů. Především smlouvu k bydlení a pak údaje, k nimž nemá úřad přístup, jako jsou náklady na bydlení, na energie, příjmy u zahraničního zaměstnavatele nebo dítě svěřené do péče. Lidé pobírající dávku budou mít povinnost hlásit změny, nikoliv pravidelně dokládat údaje, které se nemění.
Zatímco resort slibuje postupný přechod a "bezpečný prostor" pro změny, veřejnost netrpělivě čeká na orientační kalkulačku, která by ukázala, kolik si kdo bude moci nově nárokovat. Jenže ministerstvo s ní zatím nepočítá.
"Nemáme kalkulačku, která by nám umožnila porovnat současnou a navrhovanou situaci," kritizovala Pirátka Olga Richterová nedostatky v reformě. Připadá jí, že Jurečka skutečné dopady reformy tají. Podle ministra ale nejde o banální výpočty. Kalkulačku bude možné vypracovat po tom, co bude známá schválená podoba všech parametrů, argumentuje.
Zásadní rozdíly pro nové a stávající žadatele:
Stávající žadatelé (tj. ti, kteří dávky pobírají už nyní)
- Mají nárok na přechodné období - tzv. doběh do konce roku 2025. Během této doby se jim dávky přepočítávají podle starého systému nebo se jim případné snížení aplikuje postupně.
- Pokud spadají pod dávku v hmotné nouzi, změny se projeví rychleji než u těch, kdo pobírají pouze příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.
- Mohou být přechodně chráněni před nejtvrdšími dopady nových pravidel - například při ztrátě zranitelnosti v domácnosti.
Noví žadatelé (ti, kteří podají žádost až po zavedení reformy)
- Přechodné období se na ně nevztahuje. Okamžitě se na ně uplatňuje nový zákon, nové definice a nové podmínky.
- Pokud například žijí na ubytovně, automaticky jim bude započítáváno pouze 60 procent uznatelných nákladů na bydlení - bez ochranné lhůty.
- Nově musí splnit přísnější podmínky pro uznání bydlení (zkolaudovaný byt, sociální zařízení, kuchyň atd.).
- Zranitelnost domácnosti bude určována okamžitě podle nových definic - a pokud nesplní podmínky, dostanou nižší dávku, i když by ve starém systému měli nárok na vyšší.