Jedna z protestních akcí se uskutečnila na pražském náměstí Republiky, kde několik stovek lidí demonstrovalo za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. Akci svolal protivládní aktivista Ladislav Vrabel, na úvod shromáždění obvinil média a politiky napříč politickým spektrem, že úmyslně vyvolávají protiruskou nenávist a snaží se Česko dovést do války. Na místě se shromáždily i desítky protidemonstrantů, na situaci dohlíží policie.
Podle Vrabela je třeba zastavit protiruské postoje v Česku a obnovit dobré diplomatické vztahy. Kritizoval rozhodnutí bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) vyhostit ruské diplomaty kvůli zapojení Ruska do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích i politiku současné vlády, která podporuje Ukrajinu bránící se ruské agresi. Z vyprovokování konfliktu na Ukrajině obvinil Spojené státy, které podle něj Ukrajince zfanatizovaly proti Rusku.
Demonstranti nesli vlajky Česka, Ruska i Sovětského svazu. S velkým ohlasem se u nich setkávala zejména kritika politiků. Na místě se shromáždilo několik desítek protidemonstrantů. Ti přišli s českými a evropskými vlajkami či vlajkou Severoatlantické aliance, nesli i transparenty s nápisy "Já chci mír, Putine, táhni z Ukrajiny". Situaci monitorovala policie i antikonfliktní tým.
Vrabel byl v minulosti odsouzen k pokutě 10 tisíc korun za šíření poplašné zprávy, která spočívala v tvrzení, že Česko plánuje jadernými zbraněmi z letounů F-35 zaútočit na Rusko, a že proto hrozí odvetný ruský útok. Ústavní soud v březnu rozhodnutí zrušil, podle něj trestný čin šíření poplašné zprávy neslouží k postihování projevů na sociálních sítích.
Okamura na Staroměstském náměstí vyzval je změně vlády
Přibližně 4000 podporovatelů SPD se sešlo na pražském Staroměstském náměstí. Předseda hnutí Tomio Okamura na úvod akce nazvané Česko proti válce vyzval k demokratické změně vlády po volbách. Další zástupci SPD i jiných uskupení, která půjdou do podzimních voleb na jejích kandidátkách, kritizovali zvyšování výdajů na obranu a vyzývali k uzavření míru na Ukrajině, která čelí ruské agresi. Zhruba dvouhodinovou akci, na kterou dohlížely desítky policistů, organizátoři v 16:00 ukončili.
Akci u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války zorganizoval Jindřich Rajchl (PRO). Demonstrantům řekl, že 80 let v míru je jasným imperativem. Za mír je podle něj třeba bojovat diplomacií, budováním respektu mezi národy celého světa, nikoli zbrojením a raketami. Zároveň poděkoval západním spojencům i Sovětskému svazu za osvobození Československa od nacistické nadvlády.
Místopředseda SPD Radim Fiala varoval před vypuknutím globálního konfliktu v Evropě. Podle něj je třeba usilovat o mír a o ukončení konfliktu na Ukrajině. Zároveň zdůraznil, že takový mír je možné dosáhnout pouze dohodou Ruska se Spojenými státy.
Na shromáždění dál budou mluvit Libor Vondráček za Svobodné a Zuzana Majerová za Trikoloru. Vystoupí i další kandidáti uskupení, které by podle aktuálních průzkumů veřejného mínění ve volbách získalo zhruba desetinu hlasů. V pozvánce organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich.
Na okraji demonstrace se sešlo několik odpůrců SPD s ukrajinskými vlajkami. Policie musela řešit několik drobných konfliktů, když například jedné ženě demonstranti roztrhali plakát zaměřený proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Proti SPD demonstrovala také skupina anarchistů, která se s příznivci slovně střetla. Větší konflikty ale nevznikly. Po ukončení akce se začali demonstranti rozcházet.
Fiala
Osmdesáté výročí konce druhé světové války připomínala v české metropoli řada akcí. Na pražském Vítkově se dopoledne uskutečnila tradiční vojenská přehlídka. Organizace Paměť národa pořádá vzpomínky na více než stovce míst Česka, politici a zástupci lidskoprávních organizací se v centru Prahy účastní happeningu Nezapomeňme 80. Vystoupil na něm i premiér Petr Fiala (ODS), který vyzval občany, aby oslavili Den vítězství nejen slovy, ale i činy - každodenním rozhodnutím, že budou stát na straně svobody a lidské důstojnosti.
Podle premiéra je dobré připomenout si tři věci. "Zaprvé odvahu milionů lidí, kteří za války bojovali s nacismem. Zadruhé to, že porážka nacismu nebyla samozřejmostí a podařila se díky lidem, kteří udělali správná rozhodnutí ve správnou chvíli. Zatřetí to, že obdobné hrůzy se mohou stát i v 21. století," řekl premiér. Poukázal na to, že lidé, kteří se ze dne na den ocitli v koncentračních táborech, rovněž předtím nevěřili tomu, že v jejich století by se něco takového mohlo dít.
Dopoledne uctili památku 360 tisíc obětí druhé světové války v tehdejším Československu minutou ticha účastníci pietního aktu u památníku druhého odboje Klárově. Na akci pořádané Českým svazem bojovníků za svobodu se sešly zhruba dvě desítky lidí, mezi nimi poslanec SPD Jiří Kobza či exposlankyně KSČM Marta Semelová.
Den vítězství završí večerní koncert na Pražském hradě, při kterém zazní mimo jiné Beethovenova Óda na radost.