Praha - Stát by rád skrze zákony ovlivnil i dění v obývacích pokojích a ložnicích lidí. S takovou kritikou přišla Soudcovská unie a jako příklad snah státu zasáhnout do soukromí občanů si zvolila tzv. pohlavkovací zákon.
S myšlenkou postavit fyzické tresty mimo zákon přišla před časem ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.
"Jsem naprosto přesvědčený, že nové paragrafy proti pohlavkům nepovedou k tomu, abychom dokázali zabránit vážnému týrání dětí, jakého jsme byli svědky například u dětí z Kuřimi," myslí si prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.
Čtěte více: Stehlíková řekla online, proč má být pohlavek nezákonný
Tradice tělesných trestů
Stehlíková nechce z fyzických útoků na děti dělat nový trestný čin, změnit by se v tomto smyslu měl zákon o rodině. V tom by stálo, že dítě má právo na výchovu bez použití fyzického a psychického násilí.
Ministryně podle svých slov nechce, aby byl rodič nějak trestán pokud uhodí své dítě, chce ale, aby bylo zřejmé, že to není správný postup ve výchově.
"Tělesné tresty mají sice u nás "tradici", ovšem ta je na ústupu," řekla nedávno Stehlíková. "Pouze osmdesát procent rodičů tyto tresty schvaluje, kdežto před několika lety to bylo devadesát pět procent. Třetina až čtyřicet procent rodičů by se dokonce dokázalo bez tělesných trestů zcela obejít."
Úřady neodhalí ani týrání, natož pohlavek
Jirsa ale nemyslí, že by věta v zákoně mohla změnit nějaké negativní jevy ve společnosti. "To je podle mě iluzorní představa." Stejně tak pochybuje i o zásazích státu v případech domácího násilí.
I manželský a rodinný poradce Petr Šmolka, který byl hostem tiskové konference Soudcovské unie, má explicitní zákaz fyzických trestů v zákoně za zbytečný. Podle něj neumí české úřady odhalit ani vážné a dlouhodobé případy týrání dětí.
"Souvisí to i s tím, že se rozbil systém lékařské péče o děti. Pediatři měli dříve více možností zjistit, že dítěti je fyzicky ubližováno," řekl Šmolka.
Čtěte více: Stehlíková chce povinnou registraci dětí u lékaře