Praha - Zákon o podpoře energie z obnovitelných zdrojů definitivně začne platit. Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Klause, a to drtivě.
Proti vetu hlasovalo 145 poslanců, pro zamítnutí bylo jen 8 (6 z ČSSD a po jednom z TOP 09 a Věcí veřejných).
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba před poslanci před hlasováním prohlásil, že pokud by sněmovna prezidentovo veto nepřehlasovala, byl by tlak na státní dotace ještě větší, protože by platily dosavadní zákony.
Tento zákon není konečnou variantou, dodal ministr Kuba s tím, že se na podpoře a regulaci energie z obnovitelných zdrojů bude dál pracovat, protože dříve byla nastavena, jak řekl, "poměrně štědře". Úpravu legislativy slíbil ministr i opozici.
"Tento zákon bude stát 60 miliard korun ročně. Je totálně prolobbovaný," snažil se ještě na poslední chvíli neúspěšně přesvědčit své kolegy sociální demokrat Břetislav Petr, aby zákon zamítli.
Podpora biometanu
Stát bude podporovat "zelenou energii" cestou garantované výkupní ceny, zaručené po celou dobu životnosti zdroje. Cena může klesat nanejvýš o 5 procent oproti předchozímu roku, při stoupající inflaci se má naopak navyšovat.
Nově se také k větrné, vodní, sluneční nebo geotermální energii přidává i biometan.
Právě na něj mimo jiné zacílil při zdůvodnění svého veta prezident Klaus.
Co vadilo Klausovi
"Zahrnutím biometanu mezi podporované zdroje může zákon vážně zhoršit životní prostředí u nás, protože nejspíše povede k masivnímu dovozu odpadů z celé Evropy, aby u nás mohly zahnívat a vytvářet tím biometan," napsal prezident ve svém stanovisku.
Dále mu vadila finanční podpora obnovitelných zdrojů vůbec: "Zákon nepřináší úspory, ale naopak navýšení nesystémových podpor vybraných zdrojů energie z veřejných prostředků, a to v době, kdy po úsporách voláme."
A prezident poukázal i na problémy, které přinesla státní podpora solárním elektrárnám.
Parlament dokonce vloni velmi narychlo zákon měnil. Přepracoval jej i Senát a poslanci nakonec 130 hlasy přijali senátní verzi. Ve středu pak překonali odpor prezidenta republiky.