Smažák za 190 korun? Češi šetří, hospody zdražují. Přinášíme velký přehled cen

Miroslav Petr Štefan Novák jkr Miroslav Petr, Štefan Novák, jkr
před 11 hodinami
Místo řízku jen gulášovka nebo oběd z krabičky u klávesnice. Lidé šetří, polední menu zdražují a hospodští v pracovních dnech obsluhují stále nižší počty strávníků. V kancelářích naopak přibývají kuchyňky nebo aspoň mikrovlnky, kde si každý může ohřát jídlo z domova. A polévka s pečivem už často nebývá doplněk hlavního chodu, ale jediné jídlo.

Zdroj: Aktuálně.cz, Shutterstock

Ceny obědů rostou mírně, ale vytrvale. Hostů ubývá a u obědů vysedávají co nejkratší dobu. V březnu podle dat stravenkové firmy Pluxee (dříve Sodexo Benefity) utratili lidé za oběd v průměru za celé Česko 194 koruny, o čtyři koruny víc než před rokem.

Cenovým rekordmanem je Jihočeský kraj s průměrnými 206 korunami za oběd, Středočeský (203 koruny) a Praha (201 korun). Naopak nejlevnější obědy si dopřávají lidé na Vysočině a v Moravskoslezském kraji (168 respektive 184 koruny).

*Kliknutím na mapu se zobrazí další data

Jenže průměr je věc ošidná. I v Praze si lze leckde v poledne pořídit například smažený hermelín se šunkou a hranolkami za 170 korun. Pro srovnání - průměrná cena smažáku s přílohou - bez rozdílu zda v poledne nebo na klasickém jídelním lístku - dosáhla podle dat Českého statistického úřadu v únoru na 190 korun, což je o 75 korun víc než na začátku roku 2018.

Záleží také, zda si lidé dávají k obědu i polévku nebo vepřo knedlo zelo zapíjí pivem. Ze zkušenosti hospodských obojího ubývá a naopak rostou případy, kdy si strávníci k obědu dopřejí jen polévku s pečivem.

*Kliknutím na jídlo se zobrazí další data

"Mnohdy pozorujeme, že někteří klienti už nechodí na obědy každý den, ale třeba třikrát v týdnu, mnohdy si dají pouze hlavní jídlo bez polévky, nebo i bez pití, zkrátka se snaží šetřit. Na druhou stranu, když si koupí čtyři chlebíčky, vyjde je to podobně, jako teplý oběd," říká restauratér a majitel například Panského domu v Chotěboři Pavel Halama.

Za vyšší ceny mohou rostoucí náklady jak na mzdy personálu, na suroviny a zčásti také na energie, ale velkou položkou jsou i rostoucí nájmy, pokud hospodský nepodniká ve svém.  

"Loni nám zvedli cenu nájmu za restauraci i zahrádku, zvedla se spotřeba elektřiny, protože jsme museli pořídit větší bojlery na vodu a pračku se sušičkou. Zase o něco výš jsou také ceny surovin, z nichž vaříme. Vzhledem k inflaci i zaměstnanci požadovali navýšení mezd," popsala loňskou situaci Aneta Sus Zajíčková, provozní restaurace Radegastovna v Ostravě.

Z údajů od společnosti Pluxee lze také vidět, že ceny obědů výrazně rostly zejména do loňského prosince na 197 korun v průměru, v lednu nastal propad, ale následně se opět zdražuje. 

"Mnozí naši partneři z řad restauratérů potvrzují, že na obědy chodí méně lidí než dříve, často také sledují, že ti, kteří k nim dříve chodili skoro denně, dnes přijdou třeba jen dvakrát za týden," poukazuje na současnou realitu Jan Michelfeit ze společnosti Pluxee.

Ochabující návštěvnost potvrzují mnozí hospodští. "Každá kancelář má dneska kuchyňku a mnoho lidí si navyklo nosit z domova jídlo v krabičkách. Narůstá také počet obědů přes rozvážkové firmy, přibývají možnosti rychlé konzumace ve speciálních "polévkárnách", laciných jídelnách. Možností přibývá a to je pro zákazníka dobře," zamýšlí se garant gastro oboru v Asociaci malých a středních podniků a také spolumajitel sítě gastro podniků společnosti Hospodska Luboš Kastner. 

A pak je tu i další poměrně nová zkušenost. Lidé si zvykli víc než dosud pročítat s předstihem na internetu meníčka více podniků v okolí, zvlášť když jim k prezentaci poledních menu a jídelních lístků obecně slouží stále víc speciálních webů. Hospoda se vybírá podle nabídky jídel v jednotlivých dnech a věrnost jednomu podniku se už tolik nenosí.  

"U nás jsme za loňský rok v souhrnu úbytek hostů nepozorovali, ale novinkou je, že se obtížněji plánují počty porcí. Jsou obrovské výkyvy v návštěvnosti. Jedno pondělí je naprosto odlišné od pondělka dalšího týdne a podobně. Jeden den je neočekávaně bída, druhý den narváno," popisuje svou zkušenost spolumajitel Potrefené husy "Na Verandách" na pražském Smíchově a dalších podniků Václav Vojíř.

Zatímco zákazníci obědových menu v pracovních dnech ubývají, o víkendech si už gastro podniky jako celek nemusejí stěžovat. Obecně je vidět, že podíl obědů na celkových tržbách restaurací a dalších gastro podniků klesá.

"Celkové tržby restaurací v roce 2024 meziročně klesly o 0,2 procenta, byly tedy téměř srovnatelné s rokem 2023. U obědových tržeb už ale vidíme zřetelnější meziroční pokles o 3,6 procenta," připomíná Věra Kubátová, mluvčí společnosti Dotykačka, předního poskytovatele pokladních systémů u nás. 

 

Právě se děje

Další zprávy