Šéf agentury AMOS se ohradil proti Babišovým výrokům o muniční iniciativě

ČTK ČTK
před 9 hodinami
Ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci Aleš Vytečka se ohradil proti výrokům zpochybňujícím českou muniční iniciativu pro Ukrajinu. Obvinění z netransparentnosti či předražení označil za nepravdivá. Uvedl to ve vyjádření na webu ministerstva obrany. Agentura iniciativu koordinuje.
Bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách muniční iniciativu zrušila.
Bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách muniční iniciativu zrušila. | Foto: Václav Vašků

Bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách muniční iniciativu zrušila. Uvedl, že je tato iniciativa netransparentní, předražená a plesnivá. Projekt by mohla převzít Severoatlantická aliance (NATO), dodal. Premiér Petr Fiala i ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS) Babiše za výroky kritizovali, podle Fialy jsou nebezpečné.

Vyjádření podle Vytečky dehonestují práci řady lidí na ministerstvu obrany a napříč státním aparátem, kteří systém pomoci Ukrajině budovali od prvních dní ruské invaze. Systém podle ředitele hlasitě a otevřeně podporují západní partneři včetně nové americké administrativy.

Důležitost iniciativy podle Vytečky mimo jiné podtrhuje nedávný návrh velení Bezpečnostní asistence a výcviku pro Ukrajinu, které nabídlo, že vyšle styčného důstojníka na české ministerstvo obrany, aby prohloubil koordinaci s ukrajinskou stranou a západními dárci.

"Napadáním muniční iniciativy je proto ohrožena naše věrohodnost vůči partnerům, a především celá pomoc Ukrajině a v důsledku i její obrana a tím i bezpečnost České republiky," podotkl ředitel. Muniční iniciativa podle něj musí pokračovat tak dlouho, jak bude Ukrajina potřebovat, zajišťuje se tím i bezpečnost celé Evropy.

S výroky o netransparentnosti a neprůhlednosti nesouhlasí, dárci jsou podle něj s nastaveným mechanismem spokojeni, což dokládá i fakt, že se letos příspěvky zvýšily zhruba o 29 procent. Kanada navýšila příspěvek 3,5 krát, Norsko 2,5 krát, Německo skoro o třetinu, Švédsko o dvě třetiny, Nizozemsko o třetinu či Dánsko o desetinu, vyjmenoval.

Obrana podle Vytečky neurčuje, s výjimkou pořízení munice ráže 155 mm od domácího výrobce za české peníze, jaká munice a za jaké ceny se pořídí. Ve většině donorských zemí je i vnitřní audit navrhovaných cen. Všichni dárci dostávají o dodávkách týdně informace. Země mají také možnost poslat pracovníky přímo na ministerstvo obrany, aby měly nad procesem kontrolu, čehož využilo Dánsko.

Obrana se podle ředitele snaží o maximální možnou transparentnost, nicméně musí odpovídat situaci, že válka je několik set kilometrů od českých hranic. "Nesmíme proto ztratit ze zřetele, že agresor pečlivě shromažďuje citlivé informace a dodávky munice takovými informacemi stoprocentně jsou," uvedl. Na iniciativu se ale dohlíží z několika úrovní, podotkl.

Nepravdivé jsou podle Vytečky i informace o nespolehlivosti munice. Ukrajinská strana už dvakrát ministerstvo obrany ujistila, že s municí nejsou žádné problémy. Naposledy v červnu.

Iniciativa se zaměřuje na hlavni kalibry velkorážové munice 155 mm, loni Ukrajina skrz iniciativu dostala asi 500 tisíc kusů těchto nábojů. Celkem ale pro napadenou zemi loni zajistila zhruba 1,5 milionu kusů velkorážové munice. Letos je to k dnešku 850 tisíc kusů velkorážové munice, z toho 320 tisíc ráže 155 mm.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy