Autoři studie se dokonce na platformě vydávali za děti a narazili na nevhodný obsah, včetně her s pornografií. Dokonce měli přístup ke hrám jako Útěk na Epsteinův ostrov nebo Diddy Party (názvy odkazují na známé případy sexuálních predátorů souzených v USA - pozn. ed.). Inspirace pro robloxové tábory pravděpodobně přichází ze Spojených států, kde tento trend existuje už řadu let.
Sex game got 4.8M visits within 3 weeks:
— Adonis (@AdonisHytopia) May 30, 2025
Content moderation is a huge problem in Roblox.pic.twitter.com/8Ma3Igip7x
Jedním z největších pořadatelů "počítačových" táborů je americká společnost iD Tech, jejíž letní pobyty se zaměřují na výuku herního designu, programování a rozvoj kreativity. Děti se tak mají naučit přemýšlet jako vývojáři, nikoli si na počítači jen hrát.
13 tisíc zneužitých dětí v USA za jediný rok
Roblox je jedna z největších herních platforem světa s více než 88 miliony denních uživatelů, z nichž značnou část tvoří děti a dospívající. Umožňuje nejen hrát tisíce her, ale také je vytvářet pomocí Roblox Studia. Díky tomu děti mohou rozvíjet kreativitu i technické dovednosti.
Platforma však zjevně není zcela bezpečná. Přestože existují rodičovské kontroly a filtrování zpráv, otevřený chat a možnost přidávat si cizí uživatele představují riziko. Právě tyto funkce bývají často zneužívány k digitálnímu groomingu - tedy navazování vztahů s dětmi s cílem jejich pozdějšího zneužití.
V roce 2023 Roblox nahlásil přes 13 tisíc případů zneužívání americkému Národnímu centru pro pohřešované a zneužívané děti. Mezi známé pachatele patří 23letý Arnold Castillo, který přes Roblox přiměl 15letou dívku, aby za ním přijela, a pak ji doma opakovaně zneužil.
Podobné tábory se přitom v posledních letech začaly objevovat i u nás. Například tuzemská pobočka mezinárodní sítě Logiscool nabízí v Česku příměstský tábor u Olomouce, který se koná na přelomu července a srpna, kde děti nejen hrají Roblox, ale učí se programovat a tvořit vlastní hry. Kombinace vzdělávání a venkovních aktivit má opět rozvíjet technické a kreativní schopnosti dětí.
"Letní tábory jsou doplňující činnost. Jde o to přivést děti k technologiím. Hrají si s Robloxem nebo Minecraftem, ale nevidí, co se skrývá v pozadí. Cílem tábora je převést je na druhou stranu - z pasivních příjemců do role tvůrců, aby pochopily, že digitální svět mohou samy vytvářet," sdělila Aktuálně.cz zaměstnankyně Logiscool ČR, která si však nepřála zveřejnit své jméno.
Český tábor, kde se "paří"
Více pozornosti ovšem poutá RobloxCamp od 4CAMPS, který sází spíše na samotný herní zážitek. Reklamní kampaní na TikToku letos zaujal tisíce českých dětí i rodičů a prezentuje se jako "tábor, kde se paří".
Pobytový tábor, jehož cena se pohybuje kolem 9000 korun, se koná ve třech lokalitách po celé České republice a během léta nabízí celkem 19 turnusů. RobloxCamp vznikl v roce 2023 a od té doby se ho zúčastnilo přes 500 dětí. Každý den děti stráví u počítače přibližně 3,5 hodiny - 1,5 hodiny dopoledne a zbytek odpoledne.
Organizátoři samozřejmě ujišťují, že na bezpečnost dětí kladou důraz online i offline. Děti se údajně věnují výhradně ověřeným a věkově přiměřeným titulům. V učebnách jsou přítomni vedoucí, kteří dohlížejí na to, jaké hry děti hrají a jak se v nich chovají.
"Děti dnes vzhlíží k profesionálním hráčům, vývojářům nebo youtuberům. Herní svět je přirozenou součástí jejich života a my se jim snažíme ukázat jeho kreativní i bezpečnou stránku," sdělili redaktorce Aktuálně.cz hlavní vedoucí Denis Dubský a předseda táborů Tom Ristovský.
Tábor se prý zaměřuje i na osvětu v oblasti digitální bezpečnosti. Děti se učí, jak rozpoznat rizika v online prostoru. V komentářích na jejich sítích však zaznělo, že hry si děti vybírají samy, podle vlastního zájmu.
Na sociální síti TikTok se také objevily i kritické komentáře. Někteří rodiče dětí na RobloxCampu vyjadřovali obavy z přílišného času u obrazovky, jiní (zřejmě samotné děti) si naopak stěžovali na příliš krátkou herní dobu.