Praha - Případ údajné manipulace s odposlechy ve spisu poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) obviněného z korupce začalo řešit Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ).
Důvodem je přezkoumání rozhodnutí pražských žalobců, kteří trestní oznámení podané Rathovým advokátem ohledně nezákonného zacházení s důkazy odmítli. VSZ nyní převzalo nad případem dohled, řekl státní zástupce Vladimír Novák.
Trestní oznámení na neznámého pachatele podal loni na Nejvyšším státním zastupitelství Rathův obhájce Roman Jelínek.
Někdo podle něj falšoval "přepisy prostorových odposlechů tím, že do nich nezařadil pasáže svědčící o nevině obviněného", což údajně ovlivnilo rozhodnutí soudu, který poslal politika do vazby.
Oznámením se nakonec zabývalo Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ), které nenašlo důvody k trestnímu řízení. Jelínek pak požádal VSZ o dohled nad tímto postupem.
Vrchní státní zastupitelství tento týden předvolalo Jelínkova kolegu Adama Černého, který je také Rathovým advokátem, aby se dostavil koncem března k tzv. podání vysvětlení.
"Protože došlo k mediálnímu pokračování a padají různé informace o údajné manipulaci s důkazy, vyzvali jsme pana doktora k tomu, aby pro potřeby našeho dohledu řekl nějaké podrobnosti," řekl žalobce Novák.
Další postup VSZ nechtěl odhadovat, úřad podle něho musí posoudit, zda postup nižší instance byl v souladu se zákonem. "Jde o to, jestli jsou tam podmínky se tím nezabývat, nebo v tom činit nějaké další kroky," dodal Novák.
Bradáčová: je to nesmysl
Advokáti přišli s tvrzením o spisu již poté, co kriminalisté Ratha loni v květnu obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku a soud jej pak zejména na základě odposlechů poslal do vazby.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se v médiích nedávno ohradila proti slovům advokátů a naznačila, že by nepravdivé obviňování policie mohlo být v rozporu s jejich stavovskými předpisy, zvažuje proto podnět k České advokátní komoře.
Černý na to reagoval tím, že nikdy neobvinil právě policii z manipulace a státní zastupitelství se dosud bránilo prověření již několika trestních oznámení podaných v této souvislosti.
Okresní soud pro Prahu-východ nedávno nepravomocně Ratha propustil z vazby na kauci. Záruku dva miliony korun složila Rathova rodina. Poslanec a bývalý středočeský hejtman ale zatím zůstává ve vězení, protože žalobce podal stížnost.
Konečný verdikt je na Krajském soudu v Praze, který bude o případu jednat v následujících týdnech.
Další žaloby budou na konci března
Poslanec Rath podle kriminalistů vzal peníze za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku.
Policisté mu rozšířili obvinění kvůli dalším údajným úplatkům, které prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.
Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů.
Spolu s Rathem policie stíhá dalších deset lidí, vedle poslance zůstávají ve vazbě ještě jeho dva spoluobvinění - ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner, bývalý poslanec Petr Kott. Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá.
Žalobce na něj chce nejpozději na přelomu března a dubna podat obžalobu.