Sestoupil z hor a létá až na Novou Guineu. Ptákem roku je konipas horský

Jiří Kropáček Vojtěch Štěpán Jiří Kropáček, Vojtěch Štěpán
11. 2. 2025 8:00
V Česku se konipas horský začal objevovat před více než 150 lety. Dříve žil v horských oblastech, dnes už je tento pták, známý pro typické kmitání ocasem, běžný i v nížinách. Ornitologové ho zvolili ptákem roku 2025.
vypnout zvuk Hlas rehka domácího
Fotografie: Shutterstock | Autor zvuku: Romuald Mikusek - xeno-canto.org (CC BY-NC-SA 4.0)

Drobný pěvec se vyskytuje ve velké části Evropy, severní Afriky, ale i Asie. Hnízdí vždy poblíž vody.

"Vzpomínám na překvapivá setkání s ním u bystřin na jihu Sachalinu (ostrov na východě Ruska, pozn. red.), kde se o koryta plná balvanů dělil se skorci asijskými. Anebo třeba u potůčku proplétajícího se mezi mohutnými baobaby v kopcích v Ománu," říká ornitolog Lukáš Viktora.

Některé evropské populace pak migrují dokonce až na Papuu Novou Guineu. České populace ale většinou zimují v oblasti západního středomoří.

"Důležitá je přítomnost kamenitých nebo štěrkových koryt a břehů, případně různých typů příčných i podélných vodních staveb - stavidel, jezů, zdymadel, propustků. Chybět nesmí ani břehové porosty se zastoupením stromů, keřů i husté bylinné vegetace a samozřejmě dostatek vhodných hnízdišť," popisuje odborník konipasovo oblíbené prostředí.

V Česku se pěvec s nejdelším ocasem ze všech konipasů vyskytuje především ve vyšších polohách, usadit se může ale i v nížinách. "Konipas horský se k nám rozšířil až po roce 1850. A to od jihu, zřejmě ze Švýcarska a jižního Německa, a postupně sestoupil z hor do středních a nižších poloh," vysvětluje Viktora.

Jde o poměrně rozšířeného pěvce, v Česku žije podle odhadů 20 až 40 tisíc párů a jeho populace je poměrně stabilní. Živí se především hmyzem a pavouky. Hnízdí od dubna do srpna, klade až šest vajec na snůšku.

Na rozdíl od svých příbuzných konipasů bílých není tak častou obětí kukaček, která do jeho hnízd vajíčka klade jen vzácně. "Konipasi jsou svým partnerům i hnízdištím věrní a opakovaně se na ně vracejí, pokud se jim ovšem podaří přežít zimu. Často dokonce využijí i stejné hnízdo, i když téměř nikdy v tomtéž roce," dodává Viktora.

"Veřejnosti je možná méně známý, ale to vůbec není na škodu, vlastně naopak. Vždyť jedním z cílů asi nejpopulárnější kampaně České společnosti ornitologické je upozornit na zajímavé ptačí druhy žijící kolem nás a vybízet veřejnost k jejich sledování a praktické ochraně," vysvětluje Viktora, proč se ornitologové rozhodli konipase horského zvolit ptákem roku 2025.

Zdroj: Česká společnost ornitologická | Fotografie: Shutterstock

 

Právě se děje

Další zprávy