Praha - Eutanazie, ale také v podstatě jiná forma, tzv. testament (Living will), budou na podzim předmětem debat v parlamentu.
Ministerstvo zdravotnictví vepsalo do zákona o zdravotních službách možnost podepsat dokument, v němž by si člověk mohl sám dopředu rozhodnout, zda ho lékaři mají uměle udržovat naživu, když nemá naději na uzdravení.
Čtěte také: Václava Domšová: Žena, která chce uzákonit eutanazii
V zákoně, jehož verzi má deník Aktuálně.cz k dispozici, se nový postup nazývá "Dříve vyslovené přání".
Rozšíříme jen to, co už platí
Podle tvůrců zákona vede uzákonění testamentu k posílení práv člověka. "Pasivní eutanazie už dnes v Česku funguje. My ji jen rozšiřujeme," řekl Aktuálně.cz poslanec a místopředseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný (ODS).
Již legální eutanazií přitom myslí politici rozhodnutí vážně nemocného člověka, který sám odmítne například léčbu rakoviny. To je možné už dnes.
Čtěte také: Eutanazie v českých nemocnicích. Jak může vypadat?
Vyjádření přání žít, či nežít ovšem jeho autoři nechtějí nazývat eutanazií. "To, co obsahuje náš návrh zákona, není eutanazie ani žádná další forma usmrcení. Zastánci eutanazie se snaží tento pojem vnutit i tam, kam nepatří, protože je pak snadné říci, že když už dnes ministerstvo navrhuje pasivní eutanazii, není důvod bránit zavedení aktivní eutanazie. Je to matení pojmu - eutanazie je v tomto smyslu jenom jedna, a tu v žádném případě ministerstvo ani ministr osobně nepodporuje," vysvětluje mluvčí Tomáš Cikrt.
Pacient se bude moci rozhodnout, zda jej mají lékaři nechat žít na přístrojích, nebo jej odpojit. "Je to jeho nezpochybnitelné právo, svobodně rozhodovat o sobě a svém životě," dodal.
"Nebude to aktivní ukončení života pacienta, ale jen možnost nerozšiřovat nebo neprovádět léčbu u pacienta, který takovou vůli nedokáže projevit v reálném čase. Stejně jako teď, když podepíšete revers," vysvětluje poslanec Šťastný.
Infobox
Kdy lékař nemá respektovat testament?
- Pokud od doby jeho vyslovení došlo v poskytování zdravotních služeb, k nimž se toto přání vztahuje, k takovému vývoji, že lze důvodně předpokládat, že by pacient vyslovil souhlas s jejich poskytnutím
- Pokud nabádá k takovým postupům, jejichž výsledem je bezprostřední a aktivní způsobení smrti organismu
- Pokud byly v době, kdy poskytovatel neměl k dispozici dříve vyslovené přání, započaty takové zdravotní služby, jejichž přerušení by vedlo k aktivnímu způsobení smrti organismu.
Čtěte také: Jsou nemocní a berou si život. Pomohla by eutanazie?
Co přesně zákon říká?
Souhlas, nebo nesouhlas s další léčbou by měl člověk, který se pro něj rozhodne, sepsat dopředu. Bude muset mít písemnou podobu s úředně ověřeným podpisem pacienta. Originál či ověřená kopie pak bude součástí jeho zdravotnické dokumentace.
Pro testament se ale budou moci pacienti rozhodnout třeba až v nemocnici. V tom případě pak záznam podepíše zdravotnický pracovník, pacient a svědek.
Zdravotníci budou mít povinnost vyslovené přání respektovat, pokud ho budou mít k dispozici ve chvíli, kdy je pacient už ve stavu, kdy není schopen vyslovit nový souhlas.
Respektovat by ho naopak podle návrhu zákona lékaři neměli, pokud by to mělo znamenat, že pacienta aktivně usmrtí. Zákonodárci budou rozhodovat nejen o nových paragrafech, které uzákoňují přání žít, ale i o zákonu legalizujícím eutanazii, který předložila senátorka Václava Domšová (SNK).
Její návrh autoři Living will kritizují právě kvůli možnosti zneužití. Testament prý zneužít nelze. "Vlastního svobodného rozhodnutí zneužít nelze," míní Šťastný.