Touto představou začíná volební program ODS, který strana představila dnes v pražském Slovanském domě.
"Pokud nebudeme pasivní, jak by chtěla sociální demokracie, a pokud najdeme odvahu reformy uskutečnit, měli bychom se mít lépe," říká v úvodních větách programu Mirek Topolánek. Stylizuje se za protipól silného premiéra Paroubka: "Přál bych si, aby náš stát byl jako moje kancelář: malý, fungující a přátelský."
Po dnešní konferenci se občanští demokraté rozjíždí do regionů, kde chtějí lidem vysvětlovat program z očí do očí.
Víc, než obyčejné reformy
ODS program představovala po částech už měsíc, teprve v celku však ukazuje celkovou ambici. Ideovým autorem je první místopředseda Petr Nečas, který chce prosadit nebývalé sociální změny.
Proto patří k hlavním pilířům programu z konzervativních pozic promyšlená podpora rodiny i plán na zaměstnávání žen. Stejně důležitý je však úmysl omezit sociální pomoc těm, kdo pracovat mohou, práci se ale nesnaží najít - namísto dávek mohou dostávat jen poukázky na nezbytné životní potřeby.
Hlavní volební manažer Jiří Šneberger je přesvědčen, že věcná kampaň v regionech bude mít úspěch. Především z toho důvodu, že se lidé při volbách nerozhodují podle líbivých hesel, ale chtějí mít skutečné důvody, proč konkrétní stranu volit.
"Berou politiku víc vážně, než v Německu, nebo ve Velké Británii. Tam jsou lidé zvyklí, že se volbami zase tolik nezmění," vysvětluje strategickou úvahu svého štábu Šneberger.
Sociálnější, než se zdálo
Občanští demokraté čelí anti-kampani sociálních demokratů ODS-minus. Volební program je definitivní odpovědí na sedm vět kritiky sociálních demokratů.
Ve třech případech je kritika přísnou interpretací složitějších záměrů ODS.
ČSSD například kritizuje "Nižší daně nejbohatším." ODS proti tomu tvrdí, že rovná daň ve výši 15 procent spolu se sociálními dávkami zvýší příjmy všech občanů.
Sociálním demokratům vadí plán, kterým chce Topolánkova strana sjednotit daň z přidané hodnoty na stejných 15 procent. Podraží tak potraviny, léky, voda i teplo, kde se dnes platí jen 5 procent DPH. ODS kontruje s tím, že zlevní jiné výrobky, například energie s dosavadní sazbou DPH 19 procent. Aby bylo jisté, že jednotná sazba DPH nikomu neuškodí, zvýší ODS všechny důchody o 1000 korun měsíčně.
ODS skutečně plánuje zavést školné, následuje ale levicový postup Tony Blaira s mohutnými sociálními kompenzacemi.
Ve dvou případech je varování sociálních demokratů zavádějící.
"Zrušíme bezplatné zdravotnictví," slibují podle ČSSD občanští demokraté. To je zavádějící tvrzení, protože program říká: "Spoluúčast pacientů se nebude povinně zvyšovat." Bude pouze možné připlácet za méně významné zákroky, podobnou změnu ale plánují i sociální demokraté.
Topolánkovi lidé nechtějí "okamžitě zvýšit nájemné," jak oznamují sociální demokraté. Předpokládají, že budou pokračovat současnou vládou schválené postupné deregulace.
Pouze dva články kampaně ODS-minus míří do černého. Program skutečně chce zrušit minimální mzdu. Občanští demokraté také chtějí umožnit výpověď bez udání důvodu, v programu se tím však nechlubí.
Víme, co lidé skutečně chtějí
Občanští demokraté ovšem úder vracejí a v programu se vymezují proti vládní ČSSD.
Která z obou stran je lepší, rozhodují občané v průzkumu STEM. "Správná" odpověď odpovídá programu ODS a má modrý podtisk, "nesprávná" vznikla interpretací postoje socialistů a podtisk má červený.
Také ve výběru otázek do průzkumu je vidět Nečasova ruka. Testují především reformní elán české společnosti a zájem o sociální změny.
- "K dosažení lepšího života jsou nezbytné zásadní reformy," říká například 66,3 procenta občanů. Ostatním stačí "přirozený vývoj".
- "Stát by měl omezit sociální dávky jen pro ty nejpotřebnější," tvrdí v průzkumu 65,4 procenta lidí. Jen třetina žádá vyšší dávky.
- "Bez nižších daní a odvodů vyroste nezaměstnanost," říká 65,5 procent Čechů. Podle ostatních není třeba mzdové náklady snižovat.