Praha - Stínový ministr financí a jeden z opozičních lídrů Bohuslav Sobotka požaduje, aby se změnil státní rozpočet na letošní rok.
"Stále platí, že máme rozpočet, který počítá se schodkem 38 miliard korun," říká Sobotka.
Ve skutečnosti je jisté, že schodek státního rozpočtu překročí plán o víc než sto miliard.
Místo změny vláda zatím sněmovně dodala žádost, aby si letos směla půjčit 172 miliard. Jinak nebude mít dost peněz na mzdy státních zaměstnanců ani důchody.
"Byli bychom velmi rádi, kdyby vláda změnila zákon o státním rozpočtu a zreálnila jeho schodek. Bude to zejména užitečné pro rozpočtovou debatu v roce 2010," uvedl stínový ministr financí v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
"Když si uvědomíme, že skutečný schodek v minulém roce nebyl 20 miliard, jak tvrdilo ministerstvo financí, ale 67 miliard korun, že letošní schodek nebude 38 miliard, ale 150 a možná 170 miliard korun, pak tato čísla ukazují v jiném světle debatu o deficitu v roce 2010. Dostaneme se do velmi špatné rozpočtové situace v důsledku velmi výrazného výpadku daní z příjmu, zejména u právnických osob."
Velmi nepříjemný paradox
Aktuálně.cz: Ambicí Fischerova kabinetu je připravit rozpočet s deficitem 150 miliard také na příští rok. Co by musel ministr financí Eduard Janota škrtnout, aby se k němu dospělo?
Především není možné plošně škrtat v každé kapitole deset procent výdajů, jak se o tom ještě před několika týdny mluvilo. Každá kapitola má přece jiný podíl mandatorních výdajů. Ale v každém případě jde škrtnout ne deset, ale dvacet procent u provozních výdajů. Mám na mysli nákupy různých lukrativních zakázek směrem k PR agenturám a právním kancelářím. To ovšem neřeší ten zásadní problém státního rozpočtu.
Podle mého názoru je třeba postupovat jinak. Vláda by měla říct, jaké základní sociální transfery a jaké veřejné služby bude v příštím roce garantovat. Tím stanoví určitou hladinu výdajů a potom se ukáže, kam může nebo nemůže klesnout schodek státního rozpočtu oproti roku 2009.
A nebylo by dobré, abychom v důsledku mobilizace prostředků na tzv. protikrizová opatření škrtali jiné produktivní investice a tím prohlubovali negativní dopad na vývoj české ekonomiky. To by byl velmi nepříjemný paradox.
Kalouskova lehká ruka
A.cz: Souhlasíte s úsporami na dotacích pro České dráhy, na škrty dotací soukromým školám a na omezení dopravních investic, jak se píše v rozpočtovém rámci, který je na vládě?
Odcházející ministr Kalousek už tyto návrhy psal velmi lehkou rukou s vědomím, že je nebude muset do důsledků obhajovat ve vládě a prosazovat je před Poslaneckou sněmovnou.
Takové změny nebudou dost dobře možné. V situaci, kdy potřebujeme podpořit zaměstnanost, nemůžeme současně nutit České dráhy, aby plošně rušily jednotlivé spoje v důsledku tak dramatického poklesu subvencí oproti letošnímu roku. Už letos víme, že je nedostatek prostředků na subvence Českým drahám v řádu několika miliard korun.
A.cz: Co tedy budete škrtat, když má schodek být pod 150 miliardami?
Je třeba nejdříve stanovit priority ve veřejných službách, které se vláda zaváže profinancovat. Teprve poté by měla být definována výše schodku.
Začínat od hypotetického schodku 150 miliard korun je koncepčně nesprávné řešení, zejména proto, že vláda v letošním roce nejprve schodek snížila jednorázovými kroky, jako je například započítání jednatřiceti miliard z rezervních fondů do příjmů rozpočtu. Takový polštář už ministr Janota nebude mít pro příští rok k dispozici. Se započtením zmíněných kroků by deficit v příštím roce dosáhl nějakých 220 miliard korun, pokud by vláda nezačala šetřit.
Nulový růst v příštím roce
A.cz: Nový ministr Janota připustil, že rozpočet Fischerovy vlády může být jen slohovým cvičením, protože vláda, která vznikne po volbách, může návrh shodit ze stolu a jít do rozpočtového provizoria. Jsou to podle vás oprávněné obavy?
Byly by oprávněné, pokud by byl rozpočet koncipován podobně nerealisticky jako poslední rozpočet Topolánkovy vlády na rok 2009. Pokud ale bude vycházet z reálného odhadu vývoje ekonomiky, spíše pesimistického než optimistického a pokud bude koncepčně postaven způsobem, jaký jsem popsal, pak vláda nepochybně devadesát procent takového návrhu rozpočtu využije. Každá vláda, která přijde. V těch zbylých deseti procentech se promítnou její politické priority.
A.cz: V rozpočtovém rámci, který leží na vládě, se počítá v příštím roce růstem o necelé procento HDP. To je realistické?
Podle mého názoru by nemělo ministerstvo financí podléhat nemístnému optimismu a počítat s nulou. Takový rozpočet bych pokládal za realistický. Bylo by špatně stavět návrh rozpočtu na očekávání, že česká ekonomika v roce 2010 zrychlí.