Reforma ohrozí výběr spotřebních daní, míní Sobotka

Petr Holub
7. 7. 2008 14:30
Rozhovor o daních i o spolupráci ČSSD s ODS
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Sobotka bloguje o daních
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Sobotka bloguje o daních

Daňové experimety cenu benzínu nesníží
Odpověď na návrh stranického kolegy Milana Urbana snížit spotřební daň na benzín

To není apríl!
Reakce na plán vlády zdanit superhrubou mzdu

Na debatu o sazbách je ještě čas
Reakce na stranického předsedu Jiřího Paroubka, který veřejně zauvažoval, že by jeho příští případná vláda zvýšila daňovou progresi 

Česko je rekordmanem ve zdražování
O vysoké inflaci

Praha - Opozice vidí v návrhu státního rozpočtu na příští rok dva hlavní problémy. O dvacet pět miliard stoupnou výdaje na důchody, o patnáct miliard se zvýší splátky státního dluhu.

"Navržené výdaje na splátky dluhu musí ještě projít analýzou, protože není jisté, jestli tam ministr financí Kalousek nemá skrytou rezervu. Může hrát roli, že do nadcházejícího období je koncentrována splatnost státních dluhopisů," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý ministr financí a šéf sněmovního rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Aktuálně.cz: Zvenku to rozhodně nevypadá, že je státní dluh pod kontrolou. Může reforma státní pokladny a výběru daní, tedy fakticky celého systému veřejných financí, kterou ministr Kalousek chystá v horizontu let 2010-2012, zlepšit kontrolu nad pohybem státních peněz?

První fázi jsme uskutečnili už za naší vlády, kdy jsme připravili nový systém správy státního dluhu. Když jsem přišel na ministerstvo financí, nebyl žádný informační systém o státním dluhu, všechno se dělalo v zásadě s tužkou v ruce. Teprve během několika let se podařilo správu státního dluhu dostat na úroveň, která bude kompatibilní se systémem státní pokladny.

Projekt státní pokladny je rozumný, také je to něco, s čím už začala minulá vláda, a je dobře, když se v tom pokračuje.

A.cz: Mohou tyto změny přinést rozpočtu nějaké úspory?

Výnosy pro veřejný sektor může systém zajistit, zejména pokud se do něj podaří integrovat krajské rozpočty a rozpočty magistrátních měst. Druhá věc je, jestli nějaké benefity přinesou změny při výběru daní, které ministerstvo financí také připravuje.

A.cz: V čem je riziko Kalouskovy reformy?

Vidím celou řadu rizik, zejména v tom, že se chystá potlačit roli celníků, což ohrozí výběr spotřebních daní.

Čtěte více:
Reforma reformy podle Sobotky: Euro do roku 2014
Daně nelze snižovat. Kvůli reformě důchodů

Miliardy to nebudou

A.cz: Se samotnými změnami při výběru daní ale souhlasíte?

Myslím si, že by bylo dobré začít integrací zdravotního a sociálního pojištění na bázi České správy sociálního pojištění, už to by mohlo přinést docela zajímavé výsledky. V letech 2012-2014 by mohlo dojít k integraci výběru odvodů a daní do jednoho systému. Záměrně říkám do jednoho systému, protože klíčové bude propojit informační systémy, a teprve pak můžeme řešit cedulky na budovách, kde sedí příslušní úředníci. Určitě to sníží výdaje a možná i počet zaměstnanců státu. Ministrovi Kalouskovi jsem nabídl debatu, protože reforma určitě překročí horizont Topolánkovy vlády. Musí být jedno, kdo vyhraje příští volby, aby racionalizace výběru daní a pojistného mohla pokračovat. Ale nečekal bych dramatické rozpočtové efekty.

A.cz: Desetimiliardovým úsporám, které někteří ekonomové očekávají od systému státní pokladny, tedy nevěříte?

Ne. Fiskální přínosy budou při správě volných prostředků během rozpočtového roku a při správě státních aktiv v řádech set milionů korun ročně. Nemyslím si, že to budou miliardy.

Proč spolupracujeme s ODS

A.cz: Sociální demokracie se ve sněmovně s ODS domlouvá o záležitostech, které se týkají státních firem, například pokud jde o transformaci Českých drah či novou zakázku pro Českou poštu při digitalizaci státní správy. V obou případech vzniká podezření, že se obchází zákon o veřejných zakázkách. Proč se domluvíte právě v těchto specifických případech?

S transformací Českých drah jsem zatím neměl problém, protože se s ní začalo už za naší vlády. Českým drahám a.s. se ponechalo příliš mnoho infrastrukturního majetku, který už tehdy měl být převeden na státní organizaci Správa železniční a dopravní cesty. Bylo to podle mě důsledkem lobbistických tlaků, že ministerstvo dopravy rezignovalo na své původní záměry a převedlo pouze část majetku. V této chvíli jsme pouze napravili značnou část toho, co se stalo.

Ta shoda je logická, protože i dnes se vychází z koncepce, kterou jsme měli dříve, tedy převést železniční infrastrukturu na státní podnik a ponechat České dráhy jako podnikatelsky silný a konkurenceschopný subjekt.

A.cz: U České pošty, které zákon o eGovermentu vlastně přidělil státní zakázku, jde také o pokračování politiky minulé vlády?

Jako sociální demokraté vidíme Českou poštu jako strategický státní podnik. Myslíme, že je ho možné převést na akciovou společnost, ale nemyslíme si, že by v něm vláda měla ztratit majoritu. Chceme, aby to byla strategická státní firma, podobně jako ČEZ, ČEPS, Mero a Čepro. Proto nám nevadí, že bude Česká pošta vykonávat některé činnosti pro veřejný sektor. V projektu elektronizace veřejné správy by přitom měla spravovat také informatiku pro ministerstvo vnitra, a pak by nám vadilo, kdyby byla privatizována.

Jestli u České pošty šlo nebo nešlo o obcházení soutěžního práva, to musí posoudit Úřad pro hospodářskou soutěž. Musí to být v souladu s evropskými soutěžními normami, které jsou dostatečně přísné. Pokud by se na to ÚOHS podíval a viděl to negativně, tak se plán s Českou poštou nebude realizovat.

Dále čtěte: ČSSD a ODS se shodly na elektronickém byznysu

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy