Proti reformě vytáhnou odboráři lobbing. Stávka počká

Jakub Antoš
9. 7. 2007 16:40
Odbory řekly, jak budou postupovat proti reformě
Milan Štěch na jedné z akcí odborů.
Milan Štěch na jedné z akcí odborů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejsilnější odborová centrála v zemi oficiálně řekla, že do souboje s vládní reformou daní, zdravotnictví a dávek zatím nenasadí generální stávku.

Po té volají menší a radikálnější odborové skupiny - prosazuje ji zejména šéf vlivných železničních odborů Jaromír Dušek.

O generální stávce se začalo mluvit v červnu. Už před týdnem řekl Milan Štěch deníku Aktuálně.cz, že není na pořadu dne. "Generální stávku zatím neplánujeme. Jistě, máme návrhy, co dělat, ale prozrazovat detaily nebudu," prohlásil tehdy odborářský boss.

Po dnešním jednání Rady ČMKOS své stanovisko zopakoval. "Generální stávka není na nejbližším programu. Není to ve scénáři nejbližší dnů a týdnů, i když některé svazy naší centrály mají mandát ji vyhlásit," uvedl předseda Českomoravské komory odborových svazů.

"My se ovšem tohoto prostředku nezříkáme," řekl ke generální stávce Štěch. Zatím však chce vést jen informační kampaň a lobbovat mezi poslanci.

Chystáme kampaň, řekl Štěch

Štěch řekl, že odbory mají připraveny další kroky, ale budou spočívat jen v tom, že budou vytvářet větší tlak na poslance. "V době druhého čtení reformních zákonů ve sněmovně budeme konat určité akce," uvedl Štěch. "Kampaň neskončí, i kdyby vláda reformu prosadila. Budeme usilovat, aby v nejbližší době byla změněna," řekl odborový boss.

Upozornil také na to, že existují i měkčí varianty odporu. "Jsou možné ještě výstražné akce a předpokládám, že by předcházely těm tvrdším, jako je generální stávka," nevylučuje konání dalších demonstrací sociálnědemokratický senátor a odborový předák Štěch.

U výhružek tedy jeho centrála zůstává. "Bude-li pokračovat neochota vlády jednat a většina odborářů bude stávku chtít, jsme připraveni ji vyhlásit."

Jak prolomit lhostejnost?

Odhodlání odborářů sáhnout po tvrdších řešeních, v případě, že s nimi vláda nebude chtít jednat, potvrdil i místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

"Budou další měsíce, které budou rozhodovat o prolomení takové té lhostejnosti v lidech. Jakmile totiž dojde na lámání chleba z hlediska poklesu reálné mzdy, předpokládám, že právě to bude okamžik, kdy by se měli pracující prát o své peníze a myslím, že to bude ve velmi brzké době. Ale nejdříce je na tahu vláda a ta musí zvážit, jestli je 35 tisíc hodně nebo ne," říká Zavadil.

Odboráři z ČMKOS dnes také kladně zhodnotili demonstraci, která se uskutečnila 23. června v Praze. "Chtěl bych poděkovat všem 35 tisícům demonstrantům, kteří na Václavské náměstí přišli. Myslím, že demonstrace svůj cíl upozornit na dopady takzvané vládní reformy, splnila," říká Štěch.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy