Liberec - Opozice v krajích má před podzimními volbami problém. Nelíbí se jí, že vládnoucí strany využívají miliony z rozpočtů k vlastní volební kampani.
Součástí kampaně jsou placené vstupy v regionálních televizích, rádiích a vydávání periodik. Do klubu vyvolených nemá opozice téměř žádný přístup, a tak se brání.
"Hejtmanství si dělá vlastní propagaci. Například v minulém čísle krajského zpravodaje měl radní Radim Zika úvodník, jak bude zachraňovat Ještěd," popsal liberecký lídr Strany zelených Jan Korytář.
Právě Radim Zika z ODS patří mezi nejčastěji kritizované politiky Libereckého kraje za zneužívání krajských médii. V kraji, kde ODS vládne, má ambice stát se příštím hejtmanem.
Jen na Aktuálně.cz: Exkluzivní anketa: Co se volbami změní ve vašem kraji |
A jinde to podle opozice není jiné.
"Hejtman stokrát jinak," popsal situaci v Ústeckých krajských novinách šéf klubu komunistických zastupitelů Stanislav Rybák.
Ústecký hejtman pobouřil opozici blahopřejnými dopisy maturantům. "Pokud to bylo placeno z veřejných peněz, pak je to nehoráznost," uvedl Rybák.
Obdobná kritika zaznívá i z Karlovarského kraje. Opozice tam tvrdí, že krajský zpravodaj slouží k oslavě hejtmana Josefa Pavla z ODS.
"Z každé stránky vyskočí v pozicích, které by mu mohli závidět i bývalí komunističtí pohlaváři," vylíčil opoziční zastupitel Jan Horník z SNK-ED.
S volbami to nesouvisí, hájí se hejtman
Podle vedení hejtmanství je kritika opozice nepřiměřená. Chtějí prý jen informovat, či navazovat pozitivní vztahy veřejnosti k samosprávám. Nikoli ke své osobě.
Například hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc z ODS svou korespondenci s maturanty hájí tím, že se mladým lidem jen snažil zprostředkovat první kontakt s veřejnou správou. A hned prý pozitivní.
"Nikdo po něm nic nechce, nikdo mu nic nenařizuje, ale naopak - přeje mu úspěch a štěstí. Myslím, že to je docela důležitý krok na cestě k občanství," vysvětlil své náhlé rozhodnutí Jiří Šulc.
"S volbami to nemá nic společného, různé volby jsou přece téměř každoročně, měli jsme to udělat už dávno," dodal hejtman.
S nařčením ze zneužívání svého postavení nesouhlasí ani lídr ODS v Libereckém kraji a zároveň radní Radim Zika.
"Krajské tiskoviny prezentují činnost kraje a tedy i ty, kteří jsou s jeho činností spjati. Neprezentuji sebe, ale práci, kterou kraj odvádí," brání se Zika
Ne jinak je tomu i podle hejtmana Karlovarského kraje. "Všechny poslanecké kluby krajského zastupitelstva, i opoziční, dostávají v měsíčníku prostor," konstatoval hejtman Josef Pavel (ODS).
Miliony z krajského rozpočtu
Ústecký kraj dává ročně na svůj zpravodaj téměř 7 milionů korun. Pokud se připočtou i spoty v regionálních televizích a rádiích, vyšplhá se částka až k osmi a půl milionům korun.
V Libereckém kraji platí hejtmanství za služby televizí a vydávání krajských novin necelé čtyři miliony.
S kritikou, se kterou přichází opozice, však souhlasí Občanské sdružení Oživení. To problém zneužívání veřejných peněz v krajské a místní politice dlouhodobě sleduje.
"V krajských mediích se vede kampaň permanentně. Před volbami je ale agresivnější. Pravidelně začíná tak tři čtyři měsíce před nimi, a to je právě teď," upozornil Tomáš Kramár z občanského sdružení Oživení.
Proč by k tomuto způsobu zneužívání nemělo docházet? "Za prvé, kvůli tomu, že je to hrazené z veřejných rozpočtů. Za druhé se to neslučuje s ústavními principy volné soutěže politických stran," zdůraznil Kramár.