Praha - Česko bude mít zanedlouho zcela nová pravidla, podle kterých se bude kontrolovat hospodaření politických stran.
Politici pracují na novele zákona o volbách, která by měla zpřísnit podmínky pro výroční zprávy, které každoročně partaje odevzdávají.
Přísnost? Kompromis
Poslanci zvažovali dvě varianty.
Jedna, ta přísnější by stranám nadiktovala stejné podmínky jako stát vyžaduje u podnikatelů, když odevzdávají daňová přiznání. Druhá, ke které se nakonec tvůrci přikloní, chce po partajích audit.
Tedy jen po těch úspěšnějších, které od státu na základě získaných mandátů pobírají příspěvek na činnost.
Audit znamená, že zprávy budou do sněmovny odevzdávat už s razítkem a prakticky zkontrolované. Dnes totiž strany posílají kontrolnímu výboru zprávy o hospodaření v různé formě, některé třeba i čistý list papíru s odůvodněním, že se u nich "nic nezměnilo".
Strany mají chyby v účtech. Beztrestně ČTĚTE ZDE
Výbor navíc stihne zkontrolovat pouze to, zda mají všechny náležitosti a přišly v termínu.
"Není v našich kapacitách zjistit, zda jsou pravdivé a zda dary například nejsou od fiktivních osob," řekl předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček.
Čas nehraje roli
Zákon navíc neříká jasně, jestli strany mohou po termínu opravovat chyby ve zprávách nebo je doplňovat anebo je odevzdat pozdě a jak dlouho po termínu.
"Pokud stát požaduje po firmách, aby měli účetnictví v pořádku a nasazuje penále, pokud není maličkost splněna, měly by být i strany stejně přísné na sebe," míní spoluautor novely Koníček.
"Už jsme zákon dvakrát měnili, aby to bylo pro strany co možná nejjednodušší a nemusely dodávat zbytečné materiály. Myslím, že je situace v posledních dvou letech lepší, než byla dříve. To byl chlív," říká další člen výboru Libor Ježek (ODS).
Praxe je nyní taková, že strany opravují zprávy o svém hospodaření třeba i několik let, bez větších problémů.
Sankce zákon obsahuje, ale kvůli tomu, že si normu politici mohou vykládat po svém, přicházejí až po mnoha letech, a tím jsou bez účinku.
Výbor před nedávnem přijímal doplnění zpráv z roku 2004 a 2005 asi od čtyř politických stran. Novela by proto měla zabránit tomu, aby nebylo možné nedonekonečna doplňovat a opravovat zprávy, které měly být v pořádku hned napoprvé.
Projde zákon?
Není vůbec jisté, že zákon nakonec parlament úspěšně projde. Strany by si tak samy na sebe ušily bič.
Novelu ale připravuje skupina poslanců z nově ustaveného kontrolního výboru. V něm sedí zástupci všech stran a pro novelu se už dříve vyslovil zástupce ODS, tedy vládnoucí strany, i předseda za KSČM, zástupce opozice.
Sankce by měly být jasnější
Zákon by také mohl částečně vyřešit tristní situaci, kdy strany nedodržují zákon a za to na ně prakticky nejsou uplatňovány sankce. Zákon sice říká, že pokud nejsou výroční zprávy stran úplné a dodané do 1. dubna, neměly by partaje mít nárok na státní příspěvek.
Chyby ve svých výročních zprávách měly za minulý rok všechny parlamentní strany, přesto peníze dostaly.
Ostatním chybujícím stranám, které nečerpají příspěvek za mandáty, hrozí, že jim navrhne sněmovna pozastavit činnost. Než by o tom ale soud rozhodl, fakticky mají celý rok na to audity vylepšit.
Pokud by zprávy nedoplnily, měla by dát podle zákona vláda návrh na jejich zrušení. I to se však odkládá a zákon to neřeší, takže ke zrušení může dojít až za pár let.
Loni rozpočtový výbor převzal opožděné zprávy za některé z posledních šesti let celkem od 18 partají. Nejvyšší správní soud za poslední tři roky zrušil ale jen dvanáct stran a hnutí.