Praha - Pokud bude ODS chtít prosadit své plány na větší snížení daně z příjmu občanům i podnikům, bude muset vyjít vstříc návrhům KDU-ČSL, s nimiž lidovci v pátek odpoledne přišli na jednání špiček koalice.
Když pak večer koaliční politici vyšli před novináře, oznámili pouze, že k původní, dosud neschválené podobě reformy vznikne "společný pozměňovací návrh". O tom, jaké změny v reformě navrhnou, prý budou politici vyjednávat v následujících dnech.
"Změny, které jsme ochotni akceptovat, musejí být v intencích toho původního vládního materiálu. Radikální změny jsou pro nás nepřijatelné," řekla Aktuálně.cz po schůzce Kateřina Jacques, která zastupovala šéfa zelených Martina Bursíka.
ODS bude - vyjma požadavků lidovců - v následujících hodinách řešit zejména to, jak finální verzi dohod, o níž má jednat i výkonná rada, přijme skupina kolem rebelujícího spolustraníka Vlastimila Tlustého. Zároveň by se měla odehrát i schůzka se sociálnědemokratickými přeběhlíky Michalem Pohankou a Milošem Melčákem. "Bylo by dobré, aby řekli reformě Ano, nikoliv aby odešli ze sálu," řekl v pátek Aktuálně.cz jeden z čelných politiků ODS.
Čunek bude ještě jednat
Lidovci, přesněji poslanec Ludvík Hovorka, už před páteční schůzkou připravil šest bodů, jak chtějí podobu reformy změnit. Čtyři měly jeden řádek, zbylé po dvou. S návrhem souhlasilo předsednictvo strany i vedení poslaneckého klubu.
Největší šanci, že se dostane do komplexního pozměňovacího návrhu celé vlády, má zřejmě Hovorkův požadavek, aby poplatky u lékaře ani v nemocnicích neplatily děti do patnácti let a těhotné ženy.
Šéfka poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová nicméně po páteční schůzce upozornila, že nic ještě není pevně dáno a kabinet si musí dát pozor na to, aby se nesnížily plánované příjmy rozpočtu. "Jiří Čunek o tom bude ještě s panem Hovorkou mluvit. Teď bude záležet na tom, který z těch jeho návrhů se podaří prosadit. Jasné ovšem je, že reforma nemůže jít proti programu lidovců, ani nejde," uvedla v pátek večer Šojdrová.
Co bude s příjmy rodin?
Mezi lidoveckými návrhy změn jsou na druhém a třetím místě body, snažící se zvětšit příjmy rodin. KDU-ČSL chce především zabránit příliš přísnému škrtání rodičovského příspěvku.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas navrhl, aby rodičovský příspěvek ve snížené výměře (pro ty, kdo chtějí zůstat na mateřské čtyři roky) činil 3800 korun měsíčně. V základní výměře při tříleté mateřské však činí 7600 korun. Lidovci tedy žádají snížený příspěvek ve výši 4560 korun, aby nebyly poškozeny rodiny, kde chce matka či otec zůstat déle doma.
Vedle toho lidovci chtějí, aby o daňový bonus za dítě nepřišly rodiny, které i bez něho neplatí daně. Bonus by se tedy měl vyplatit do výše 52 200 korun (varianta je 50 tisíc), namísto dosavadních 30 tisíc.
"V žádném případě"
Následují další dva zdravotnické paragrafy. Poslanec Hovorka chce zabránit tomu, aby ve správní radě VZP získala rozhodující vliv vláda, která by pak namísto poslanců mohla jmenovat a odvolávat jejího ředitele.
O tom, že ještě tento návrh má šanci, svědčí reakce ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který posílení vládní role navrhl. "S takovým zásahem do reformy bych nesouhlasil v žádném případě. Otázka však zní, co dnes znamená v žádném případě," řekl s nadsázkou.
Hovorkovi na druhé straně vadí, jak chce Julínek povolit otěže zdravotním pojišťovnám při jednání s lékaři. Po reformě by už nemusely pořádat výběrová řízení na ambulantní služby. Právě přes výběrová řízení mohli výběr ambulantních lékařů kontrolovat hejtmani i ministerští úředníci.
Zachovejte společné zdanění
Posledním, tedy z pohledu KDU-ČSL už nepříliš významným návrhem, je úmysl zachovat společné zdanění manželů. Paragraf prosazený levicovou vládou ztrácí na významu, protože daňová sazba má být pro všechny stejná. Může to však pomoci, když manželé nechtějí přijít o daňový bonus za děti.
Navíc se tím zachová princip, který by se hodil, kdyby levice později progresi v dani z příjmu opět zavedla.