EU je padesát. Kudy dál, radí se politici

Red Dom, čtk
20. 3. 2007 16:14
Praha - Základy Evropské unie byly položeny přesně před padesáti lety. Politici dnes na konferenci v Senátu diskutovali o její minulosti i budoucím směřování.  Uvnitř: FOTOGALERIE
Expremiér, nyní eurokomisař Vladimír Špidla.
Expremiér, nyní eurokomisař Vladimír Špidla. | Foto: Ondřej Besperát

Při oslavách se nevychýlili z pravolevé rétoriky. Ministr zahraničí Alexander Vondra zdůrazňoval nutnost reforem unie a zachování volné hospodářské souteže, eurokomisař Vladimír Špidla zase blahobyt a sociální soudržnost pro všechny.

Bývalý prezident Václav Havel kritizoval unii za příliš opatrný postoj k porušování lidských práv. Podle Havla je kromě ekonomického rozměru třeba diskutovat také o duchovní dimenzi evropského sjednocování..

Často se však podle Havla Evropa příliš opatrně vyjadřuje k porušování lidských práv, které je možné pozorovat například na Kubě, v Barmě, v Čečensku nebo na dalších místech. "Všiml jsem si, že Evropa má pověst opatrníka," řekl Havel.

Šéfové států a vlád 27 členských zemí se sejdou o víkendu v Berlíně, aby si tu připomněli 50. výročí podepsání římských smluv, zakládajícího dokumentu unie. Při této příležitosti mají podepsat Berlínskou deklaraci o budoucnosti Evropské unie jako základu pro práci na novém návrhu ústavní smlouvy.

Římské smlouvy o založení Evropského hospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) byly podepsány 25. března 1957.

Současně byla zřízena Evropská investiční banka a vzniklo Evropské parlamentní shromáždění, které tvořili poslanci delegovaní národními zákonodárnými sbory členských zemí obou společenství a Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO), jež vzniklo o šest let dříve.

Od poloviny 80. let se pro všechny tři používalo souhrnné označení Evropské společenství. V listopadu 1993, kdy vstoupila v platnost maastrichtská smlouva, se namísto ES zavedlo označení Evropská unie.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy