Praha - Vláda zatím nechce rušit žádné poplatky u lékaře, i když o nich bude večer jednat koalice.
Ministři však zamítli oba návrhy zákonů, které na toto téma předložila opozice.
Sociální demokraté, kteří si na poplatky neúspěšně stěžovali u Ústavního soudu, navrhli dvě verze.
Jedna požaduje zrušení poplatků u lékaře pro všechny. Druhá novela počítá s tím, že by u lékaře, recept, pohotovost a za pobyt v nemocnici nemuseli platit děti do 18 let, nepracující důchodci a lidé, jejichž příjem nepřekročí dvojnásobek životního minima.
Čtěte také: Poplatky u lékaře plaťte dál, vzkázali lidem soudci
Koalice jedná o vlastní úpravě poplatků. Lidovci usilují o to, aby u lékařů nemusely platit děti a kojenci. Zelení jejich návrh podporují.
Premiér Mirek Topolánek zatím připustil pouze to, že by ODS mohla přistoupit na zrušení poplatků pro děti do tří let.
Sociální demokraté zdůvodňují svoje návrhy tím, že zavedení regulačních poplatků je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, podle níž mají občané na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči.
Čtěte také: Lidovci zvažují, že podpoří boj ČSSD proti poplatkům
„Již za první tři měsíce roku je zcela zjevné, že pro řadu občanů se stala řádná zdravotní péče prakticky nedostupná. Tito lidé se vyhýbají návštěvě lékaře, aby nemuseli vydávat prostředky na poplatky a doplatky za léky. To vede k neúměrnému zhoršování jejich zdravotního stavu, následné hospitalizaci a v důsledku toho i ke zvýšení výdajů zdravotního systému," popsali poslanci ve zprávě k zákonům.
U druhé ze dvou novel, které nyní bude projednávat sněmovna, ČSSD také navrhuje zrušení pokut nemocnicím za to, že poplatky nevyberou. Nyní může zdravotní pojišťovna udělit zdravotnickému zařízení sankci až 50 tisíc korun i opakovaně, pokud přestane od lidí poplatky vybírat.
Například VZP již tohoto ustanovení využila v případě nemocnice ve Vrchlabí, jejíž ředitel odmítá vybírat od pacientů peníze.
Čtěte také: Nemocnice ve Vrchlabí odmítá vybírat poplatky