Praha - Ještě v sobotu ráno, čtvrtý den po pádu Topolánkovy vlády, to vypadalo, že se šéfové nejsilnějších politických stran Mirek Topolánek a Jiří Paroubek blíží alespoň k elementární dohodě na datu předčasných voleb.
Dnes se v České televizi při duelu obou politiků ukázalo, že politická jednání jsou na úplném začátku a že shoda na datu na stole zatím není.
ODS v čele s Mirkem Topolánkem se spolu s komunisty shodují na termínu v září. Paroubkova ČSSD chce ale volby až v říjnu.
"Český statistický úřad musí mít určitý čas ty volby připravit a také by bylo vhodné mít před volbami alespoň krátkou předvolební kampaň," uvedl Paroubek v ČT.
Kdo bude vládnout
Na čem určitě shoda nepanuje, je jméno nového premiéra a vůbec podoba kabinetu, který by měl zemi přivést k předčasným volbám.

Premiér Topolánek dnes řekl, že podle něj existují pouze dvě možné varianty: buď zemi k předčasným volbám přivede jeho stávající kabinet v demisi, nebo vznikne vláda nová, podobná té současné, na které se shodnou všechny parlamentní strany.
"Preferuji tu druhou variantu s tím, že nemusím být v čele vlády," uvedl Topolánek.
ODS ale zatím jako celek trvá na tom, aby prezident pověřil sestavením vlády právě Topolánka.
"Pro nás je nepřijatelné, aby nové pověření dostal premiér Mirek Topolánek," řekl ovšem v televizi Prima Jiří Paroubek.
Bez Langera a Vesecké
Paroubek si už teď klade další podmínky. Stávající kabinet v demisi by podle něj měl okamžitě opustit ministr vnitra Ivan Langer.
"Pokud by Langer nebyl z vlády odvolán, pak bychom byli rádi, aby vláda skončila rychle, během 2-3 týdnů," uvedl Paroubek. "Poté by nastoupila vláda odborníků. Mám na mysli už konkrétní jména, kdo by se mohl stát premiérem. Ale chci, aby to bylo na základě dohody stran," dodal.
A Paroubek taky zopakoval další podmínku: odchod Renaty Vesecké z čela Nejvyššího státního zastupitelství.
S vládou odborníků přitom podle dřívějších vyjádření Paroubek počítal jako s prázdninovou a do předčasných voleb.
Po nás ať přijde Klaus
A pokud všechny pokusy o dohodu zkrachují? I na to má Jiří Paroubek odpověď.
"Pak má pan prezident možnost přijít se svým návrhem a pověřit někoho sestavením vlády," uvedl v televizi Prima.
Této variantě se ale zatím politici chtějí vyhnout. Neměli by totiž žádnou možnost, jak se na sestavení takové vlády podílet, natož v ní být.