Češi se v Pákistánu před terorem brání písečnými valy

Tereza Šídlová
5. 5. 2011 20:33
Na "superbezpečnou" ambasádu v Islámábádu nejsou už roky peníze
Při útoku v roce 2008 na hotel Marriot v Islámábádu zahynul i český velvyslanec.
Při útoku v roce 2008 na hotel Marriot v Islámábádu zahynul i český velvyslanec. | Foto: Reuters

Praha - Pokud by se po dopadení teroristy číslo 1 Usámy bin Ládina zhoršila bezpečnostní situace v Islámábádu, spoléhali by čeští diplomaté v Pákistánu na ochranu pancéřových dveří, ostnatých drátů a písečných valů.

Zatímco ostatní země včetně USA mají svá sídla ve střežené diplomatické enklávě, jejíž okolí je uzavřeno, Česká republika si tam už léta bez užitku jenom pronajímá pozemek. A ve městě sužovaném trvalou teroristickou hrozbou stále sídlí v mnohem méně střežené islámábádské rezidenční čtvrti.

Usámu bin Ládina zabilo americké komando právě několik desítek kilometrů od pákistánské metropole.

Na čtvrtečním uzavřeném jednání zahraničního výboru sněmovny tak nikoho nepřekvapila informace, že konzulát je kvůli obnovenému riziku až do odvolání uzavřen.

Komunistické dědictví

Česká diplomacie už také kvůli teroristům v Pákistánu jednoho svého muže ztratila. Po výbuchu v hotelu Marriott, kde pobýval v přechodné rezidenci, zahynul v roce 2008 velvyslanec Ivo Žďárek.

Zmíněný český pozemek, v jehož uzavřeném okolí sídlí jak velvyslanectví USA, tak většina ambasád zemí Evropské unie, zůstává roky nezastavěný.

"Smlouva o dlouhodobém nájmu mezi ČSSR a Pákistánem byla uzavřena v roce 1975, vyprší v roce 2074. Vzhledem k vysokým finančním nákladům se v dohledné době výstavba nové ambasády v Islámábádu neplánuje," sdělil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Za nájemní smlouvu prý Česko platí symbolickou jednu rupii.

Diplomatická enkláva, kde má Česko svůj nevyužívaný pozemek, diplomatům poskytuje zvláštní ochranu. Zastupitelské úřady jsou zde obehnány další hradbou, která je pod dohledem bezpečnostních sil.

Pokud by tam česká ambasáda v budoucnu přesídlila, za souseda by měla Poláky.

České ministerstvo říká, že pro bezpečí svých lidí pracujících mimo tuto bezpečnostní zónu dělá maximum.

"Bezpečnostní rizika jsou v Pákistánu stejná či větší jako i v jiných zemích, například v Iráku či Afghánistánu, kde má Česká republika svá zastoupení. Ministerstvo se snaží zajistit taková bezpečnostní opatření, aby byla rizika eliminovaná na nejnižší úroveň," říká mluvčí Kolář.

Pod dohledem URNA

Dnes v diplomatických službách v Islámábádu působí necelá dvacítka Čechů včetně rodinných příslušníků a policistů, protiteroristických specialistů z Útvaru rychlého nasazení (URNA).

Vůdce a zakladatel Al-Káidy Usáma bin Ládin.
Vůdce a zakladatel Al-Káidy Usáma bin Ládin. | Foto: Reuters

"Bezpečnost není stoprocentní, ale je na poměrně dobré úrovni," říká ke stávajícímu zabezpečení zástupce českého velvyslance v Pákistánu Jaroslav Kalfiřt.

Teroristy už prý jednou ale měli Češi doslova za branou. V roce 2008 se v jejich blízkosti otřásla nedaleká ambasáda Dánska.

Od té doby a také v souvislosti s tragickou smrtí Žďárka se bezpečnostní opatření přesunula na nejvyšší možnou úroveň.

Žadatelé o víza komunikují s českými diplomaty pouze přes kameru a oba světy od sebe dělí pancéřové dveře.

Diplomacie za ostnatým drátem

Bezpečnostní opatření v rezidenci jsou také téměř válečná.

Obě budovy ambasády, které má česko v soukromém pronájmu, stojí v rezidenční čtvrti Islámábádu v blízkosti vládních budov a jsou od sebe vzdáleny několik kilometrů.

Ministerstvo v minulosti zvažovalo zrušit pákistánský úřad, před takovým rozhodnutím zdejší diplomacie stála zejména po Žďárkově smrti.

V té době ale také bylo před českým předsednictvím EU, kdy české ambasády po světě mluvily za celou Unii a jakékoli rušení zastupitelských úřadů tak nebylo na pořadu dne.

Před rokem se velvyslanectví v Islámábádu objevilo na neoficiálním širším seznamu misí, které tehdy ministr zahraničí Karel Schwarzenberg údajně zvažoval kvůli škrtům zavřít.

I přes rizika zůstáváme

"Jsem přesvědčen, že není pravděpodobné, že by Česká republika odcházela v blízké budoucnosti z Pákistánu. Tato otázka nastala koncem roku 2008 po smrti velvyslance Žďárka. Stanovisko bylo, že zůstáváme. A tato linie je dodržována," míní velvyslancův zástupce Kalfiřt.

Rezidenci, kde komando USA dopadlo teroristu Usámu bin Ládina, střeží pákistánské síly.
Rezidenci, kde komando USA dopadlo teroristu Usámu bin Ládina, střeží pákistánské síly. | Foto: Reuters

"Jsme součástí EU a ta podporuje úsilí Pákistánu v boji za udržení demokraticky zvolené vlády, v boji proti terorismu a v úsilí ekonomické rekonstrukce v zemi," dodává ke smyslu mise diplomat.

Pákistán patří spíš ke spojencům Západu v tomto rozbouřeném regionu.

Ani z ministerské centrály nezaznívají hlasy, které by zvažovaly uzavření ambasády. "O zrušení zastupitelského úřadu v Pákistánu se neuvažuje," dodal mluvčí Kolář.

V souvislosti s usmrcením Usámy bin Ládina a hrozeb odplaty za jeho smrt se nicméně na vízovém úseku ambasády znovu zpřísnil provoz.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy