Praha - Čtyři parlamentní strany, tedy tři členové nynější vládní koalice a opoziční ČSSD, jsou "poměrně daleko" s vyjednáváním o podobě nové vlády. Novinářům to po sobotním jednání Republikové rady Strany zelených řekl předseda a vicepremiér vlády v demisi Martin Bursík.
Naznačil, že z nedělního kola rozhovorů by už mohla vzejít dohoda o celém personálním obsazení šestnáctičlenné úřednické vlády. Ale přitom zdůraznil, že na jednání nepadlo jméno současného ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) v souvislosti s obsazením postu předsedy překlenovací vlády.
O Kalouskovi média spekulují, že by funkci mohl vzít a vzdát se svého členství v lidové straně, aby splnil podmínku nestranickosti kandidátů. On sám ale v minulosti podobné spekulace odmítal.
Zelení: Nechcememe komunisty
"Jsme připraveni podpořit vládu, která bude na půdorysu čtyř parlamentních stran, tedy koalice ODS, KDU-ČSL, SZ a ČSSD. Jsme připraveni podpořit i personální dohodu o složení této vlády," poznamenal Bursík.
Zelení zároveň zopakovali, že citlivě vnímájí pokusy o vtažení komunistů do diskusí o úřednické vládě. Opoziční ČSSD několikrát oznámila, že svůj postup při vyjednávání s končící vládní koalicí hodlá s komunisty konzultovat.
Podle Bursíka nesmí být přechodná vláda závislá na KSČM, ale ani na Demokratické straně zelených, kterou ve sněmovně reprezentují dvě bývalé poslankyně jeho strany, ani na hlasech dalších "přeběhlíků".
Zelení po jednání své republikové rady před novináři utvořili "betlém" s transparenty, že oni a americký prezident Barack Obama, který přiletí v podvečer do Česka, bojují s klimatickými změnami a že jej vítají v Praze.
Předsednictvo má pro nedělní jednání nominovat zelené kandidáty do úřednické vlády, předseda strany ale novinářům žádná jména nechtěl říkat. "Kdo se objeví v médiích, je mrtev," podotkl.
Dřívější termín voleb jim nevadí
O konkrétních jménech se ale podle něj na republikové radě příliš nediskutovalo, širší stranické vedení bylo hlavně obeznámeno s "milníky" dalšího postupu.
Je mezi nimi i termín předčasných voleb. Zeleným nevadí páteční návrh ČSSD, aby se do parlamentu mimořádně hlasovalo už 9. a 10. října, tedy o týden dřív, než zněla původní dohoda.
Republiková rada s dosavadním průběhem jednání souhlasila a za priority budoucí úřednické vlády označila úspěšné dokončení českého předsednictví, snahu vyjednat shodu nad opatřeními proti krizi a předčasné volby.