Praha - Policie podezírá bývalého poslance ODS Petra Tluchoře mimo jiné z úplatkářství v souvislosti s jeho odstoupením z Poslanecké sněmovny.
Dalšími činy, z nichž je Tluchoř podezřelý, jsou pletichy při veřejné zakázce, legalizace výnosů z trestné činnosti a zneužití pravomoci.
Uvedl to jeho advokát Marek Nespala, potvrdil tak informace serveru Novinky.cz. Podle advokáta policie skutky jasně nekonkretizovala, a proto podezřením nerozumí.
Policie svá podezření údajně zmiňuje v odůvodnění příkazu k domovní prohlídce. "Je tam vymezeno několik obecných negativních okruhů od manipulace s veřejnými zakázkami v Praze až po snad převzetí nějakých výhod v souvislosti s odstoupením z funkce poslance, ale skutek není vymezený, uniká mi smysl," řekl obhájce. Policie údajně například neuvádí, kdo komu a co dal.
Advokát byl podle svých slov s Tluchořem několikrát v předešlých měsících u výslechu kvůli trestnímu oznámení advokáta Václava Lásky, které prověřovali policisté z Prahy 1.
"Mělo dojít k politické korupci, což je právní vymezení, které trestní zákoník nezná," dodal Nespala. Tluchoř prý s policií spolupracoval a vše se "vyčerpávajícím způsobem vysvětlilo". Není mu tedy jasné, o co se nyní jedná.
Zadržení Tluchoře je součástí rozsáhlé akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jehož policisté zasahovali na Úřadu vlády, ministerstvu obrany, na pražském magistrátu a několika dalších místech. Na informace jsou detektivové skoupí.
Podle médií je kromě Tluchoře zadržený exposlanec a exministr Ivan Fuksa (ODS), ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová či exšéf Vojenského zpravodajství a nynější ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník.
Tluchoř ve sněmovně zasedl jako náhradník v roce 2004, od září 2006 řídil poslanecký klub ODS. Jako poslanec se v roce 2010 stal členem správní rady VZP. V květnu 2011 Tluchoř neobhájil funkci předsedy klubu, kterým se tehdy stal Zbyněk Stanjura. Tluchoře před volbou kritizoval premiér a předseda ODS Petr Nečas a vyzval ho, aby nekandidoval.
Na jaře 2011 jej Věci veřejné obvinily z toho, že pomáhal připravovat puč uvnitř jejich strany, což odmítl. Loni se profiloval jako jeden z hlavních vnitrostranických kritiků premiéra Nečase. Na poslanecký mandát rezignoval Tluchoř loni v listopadu podobně jako Fuksa kvůli nesouhlasu s vládním daňovým balíčkem.
Po odchodu ze sněmovny se v médiích objevily spekulace o tom, že Tluchoř zamíří do některé státní či polostátní firmy, nejspíše společnosti ČEZ, to ale on sám odmítl. Začátkem roku uvedl, že pracuje jako konzultant.