FOTO Česko tropické. Vedro vrcholí, teploty přesáhly 35 °C

FOTO Česko tropické. Vedro vrcholí, teploty přesáhly 35 °C
Slunce praží do ulic Prahy.
Co to bylo za ránu? To nám zase v Klementinu padl teplotní rekord.
Dne 9. června roku 1885 tam naměřili teplotu 31,9 stupně Celsia.
Včera se však rtuť teploměru zastavila až na 32,2 stupně. Zobrazit 35 fotografií
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Domácí Vojtěch Marek, Domácí
Aktualizováno 10. 6. 2014 22:42
V pražském Klementinu v úterý padl teplotní rekord třetí den po sobě. Fotili jsme, jak se lidé v Česku vyrovnávají s tropickým počasím.

Praha - Českou republiku dál trápí tropická vedra, která navíc stále rostou. Padají tak rekordy a zvyšuje se také výstraha před vedrem, požárem, ale také před silnými bouřkami, které mají přijít ve středu.

V pražském Klementinu v úterý třetí den po sobě padl teplotní rekord. Pro 10. červen je nově 33,2 stupně Celsia. O dvě desetiny stupně překonal dosavadní maximum z roku 1937, řekl klementinský teplotní pozorovatel.

Teplotní rekordy v úterý do 17:00 padly na 90 procentech stanic měřících déle než třicet let, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 35,9 stupně Celsia.

Po Strážnici bylo nejtepleji v Brodě nad Dyjí a v České Lípě, zaznamenali tam shodně 35,6 stupně Celsia. O desetinu méně bylo naměřeno v brněnských Žabovřeskách. Stanice Plzeň-Bolevec pak hlásí 35,2 stupně.

"Dvě stanice měřící aspoň 30 let už překonaly i historicky nejvyšší teplotu naměřenou za celý měsíc červen," uvedl meteorolog Pavel Borovička. Jednou z těchto stanic je právě Strážnice, dosavadní rekord z 22. června 2000 měl hodnotu 35,5 stupně Celsia. V Pasece dnes naměřili 34,1 stupně Celsia, o desetinu tak bylo překonáno maximum z 29. června 1947.

Blíží se výstraha před bouřkami

Meteorologové v úterý rozšířili výstrahu před tropickými teplotami s vysokým stupněm nebezpečí na celé Čechy a na Jihomoravský kraj. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) současně varoval i před velmi silnými bouřkami, které ve středu a v noci na čtvrtek zasáhnout Čechy a Českomoravskou vrchovinu. Varování platí od středečních 14:00 do čtvrtečního rána.

Tropické teploty by totiž měly vydržet až do středy, pak se ochladí a přidají se právě bouřky. Na severozápadě a západě Čech se začnou objevovat už odpoledne, později se rozšíří i na ostatní území Čech a na Vysočinu. Může je ojediněle doprovázet silný vítr, přívalový déšť a kroupy.

Práce pro hasiče, záchranáře i nemocnice

Vinou vedra roste počet požárů. Hasiči například již od rána likvidují lesní požár u obce Trhanec na Českolipsku. Ve stejném lese zasahovali i minulý pátek a v pondělí. Tropické teploty navyšují počty výjezdů i na jiných místech České republiky. Například v Olomouckém kraji vyjížděli hasiči dvakrát až třikrát častěji. Likvidují především hořící trávu, ale také rojící se hmyz.

Více práce mají v posledních dnech i záchranáři, přibývá především kolapsových stavů. "Nejvíce postižených kolapsy bylo ve starším středním, či seniorském věku. Vyšší je ovšem také výskyt dalších obtíží, jež mají souvislost s vedry, především oběhového charakteru - dechových potíží, bolestí na hrudi, také záchvatovitých stavů, či například závratí," řekl mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Počet výjezdů se tak podle něj zvýšil o 25 procent.

S horkem bojují i pražské nemocnice, ty nyní přijímají přibližně o třetinu pacientů více než normálně. Nárůst je patrný také v Nemocnici Na Bulovce, kde se až o třetinu proti běžnému stavu zvýšil počet pacientů přijímaných na interní oddělení.

Patnáct převážně mladých lidí také v úterý odpoledne a večer skončilo v Praze v nemocnici poté, co se otrávili při používání karmy. Dva z nich záchranáři museli oživovat. Policie se záchranáři a hasiči vyjížděla od 15:00 k celkem sedmi takovým otravám. Policie se záchranáři a hasiči vyjížděla od 15:00 k celkem sedmi takovým případům, řekla policejní mluvčí Jana Rösslerová. Hasiči už dříve varovali, že nynější vysoké teploty znamenají při nesprávném užívání karmy zvýšené riziko otravy oxidem uhelnatým.

Pít i bez žízně

Lidé by se podle záchranářů měli chránit pravidelným pitným režimem. Zvláště u dětí a starých lidí je nutné pít i v době, kdy nepociťují žízeň. Naopak se nedoporučuje popíjení alkoholu, ten totiž tělo odvodňuje.

Důležitá je i pokrývka hlavy, lékaři dále nabádají vyhnout se nadměrné fyzické zátěži, zejména v době kolem poledne, kdy jsou teploty nejvyšší.

Zvířata v zoo kropí vodou

S vysokými teplotami se potýkají také zvířata. Převoz ve třicetistupňových teplotách v pondělí nepřežil cirkusový lachtan, druhému zachránili život hasiči.

Sedmdesátikilometrovou trasu z Frenštátu pod Radhoštěm do Karviné absolvovala obě zvířata v kádích bez vody, cirkus měl prý zakázáno je naplnit. Případ řeší policie.

O zvířata v zoologických zahradách se intenzivně starají zaměstnanci zahrad. "Zvířata sprchujeme. Ta, která sprchy nemají, stříkáme hadicí. Ostatním napouštíme bazénky," řekla mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy