Papaláši bývalého režimu: Co dělali v listopadu 1989 a potom

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 17. 11. 2014 0:01
Projděte si v naší grafice vizitky devíti činitelů KSČ. Jakeše, Štěpána, Adamce, Čalfy, Husáka, Bilaka, Štrougala, Fojtíka a Hoffmana.
Bývalý čelný představitel Komunistické strany Československa Vasil Biľak ve svém bytě v Bratislavě. Biľaka 30. března 2000 obžalovala slovenská prokuratura z vlastizrady
Bývalý čelný představitel Komunistické strany Československa Vasil Biľak ve svém bytě v Bratislavě. Biľaka 30. března 2000 obžalovala slovenská prokuratura z vlastizrady | Foto: ČTK

Vasil Biľak

Jeden z pilířů normalizačního režimu, který aktivně podporoval invazi v srpnu 1968, podepsal takzvaný zvací dopis a chtěl být členem kolaborantské dělnicko-rolnické vlády.

V roce 1989 už byl "jen" poslancem Federálního shromáždění. Z jeho předsednictva odstoupil 12. prosince a poslanecký mandát složil o týden později. Později byl vyloučen ze strany.

Odešel do důchodu, žil v Bratislavě ve vile s výhledem na město a za rozhovory si nechal od novinářů platit. Vyslovil se proti rozdělení Československa. 

V jednom z posledních interview řekl rakouskému novináři Siegfriedu Kogelfranzovi: "Šel jsem svou životní cestou v přesvědčení, že je správná. A zůstal jsem svému přesvědčení věren, ať už se dnes zdá, že je správné, nebo nesprávné. Nekradl jsem, neloupil a žádného člověka jsem vědomě nepoškodil. Možná přispějí dokonce mé chyby k tomu, aby vznikla dobrá a spravedlivá společnost. V každém případě lepší, než je ta současná."

Soud za vlastizradu skončil Biľakovým osvobozením kvůli nedostatku důkazů. Zemřel letos 6. února ve věku sedmadevadesáti let.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy