Osvobozený podnikatel Zádamský žaluje stát o 71 milionů za zmařené obchody

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2015 17:44
Podnikatel Milan Zádamský, který byl pro nedostatek důkazů osvobozený v kauze vyděračského gangu na Karlovarsku, požaduje od státu 71 milionů korun. Odvolává se na obchody zmařené jeho jeho 962 dny trvající vazbou. Obvodní soud pro Prahu 2 v pondělí Zádamského vyzval, aby svá tvrzení lépe doložil. Zádamský už dříve podal u stejného soudu žalobu kvůli údajné nemajetkové újmě způsobené trestním stíháním. Poukazuje například na zničenou pověst a ponižování ve vazbě.
Milan Zádamský (uprostřed) se domáhá náhrady škody za dobu, kterou strávil ve vazbě.
Milan Zádamský (uprostřed) se domáhá náhrady škody za dobu, kterou strávil ve vazbě. | Foto: ČTK

Praha - Milan Zádamský chce od státu 71 milionů korun za údajně zmařené obchody. O peníze prý přišel v době, kdy byl obviněn z toho, že na Karlovarsku vedl vyděračský gang. Soud v pondělí Zádamského vyzval, aby svá tvrzení lépe doložil. Pokud to neudělá, bude se svým požadavkem neúspěšný.

Zádamský čelil obvinění z toho, že jeho údajný gang nutil podnikatele platit za poskytování "ochrany", přičemž skupina v případě neuposlechnutí ničila provozovny, napadala hosty a hrozila likvidací rodin vydíraných. Gang také podle žalobců půjčoval peníze a násilím vymáhal jejich splacení i s vysokými úroky. Soudy však nakonec konstatovaly, že pro prokázání těchto skutků neexistuje dostatek důkazů.

Milan Zádamský strávil 962 dní ve vazbě. Nyní tvrdí, že kvůli trestnímu stíhání přišel o 34,8 milionu korun, protože sešlo z předjednané koupě hotelu jeho společností ZM Trading.. Dalších 28 milionů mu prý uniklo, protože firmě Casso Invest, v níž byl společníkem, byl zmařen podnikatelský záměr v herním průmyslu. Tato firma prý rovněž hodlala dovážet zboží z Číny, na čemž prý Zádamský nakonec tratil necelých devět milionů. V žalobě původně požadoval ještě pět milionů za náklady na obhajobu, tento požadavek však vzal zpět.

Soudkyně chce konkrétní důkazy

"Budete na tom muset ještě trošičku zapracovat," řekla v pondělí Zádamskému a jeho právníkovi soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Markéta Jirásková. Upozornila například na to, že tvrzení, podle kterého byl Zádamský ve firmě společníkem, ještě automaticky neznamená, že měl z obchodů nějaký zisk.

Soudkyně požádala Zádamského o předložení celé řady konkrétních důkazů. Zajímá ji například, v jakém období se jednalo o koupi hotelu, kdy měl být koupen a kdo byl investor z Kypru, který se měl na transakci podílet. Ohledně Casso Invest chce vědět, kolik měla před zahájením stíhání Zádamského obchodních partnerů, jaké ztratila v příčinné souvislosti se stíháním či jaké další provozovny firma plánovala budovat. Casso Invest figurovala i v Zádamského trestní kauze - obžaloba tvrdila, že podnikům násilím nutila své herní přístroje.

"Tvrzení dosud podaná žalobcem (Zádamským) nepopisují skutkový stav, jehož následkem by měla být škoda na straně žalobce. Tvrzení jsou velice neurčitá a nejsou ničím doložena, chybí výpočty," reagovala dnes na žalobu Markéta Komárková z Ústavu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jednání bude pokračovat 15. února.

Další žalobou u téhož soudu usiluje Zádamský o 14 milionů korun za údajnou nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním. Stěžuje si například na to, že byl ve vazbě ponižován a že má zničenou pověst. V minulosti prohlásil, že chce získané peníze převést na svou Nadaci Delfíni. Organizace uvádí v nadačním rejstříku jako účel své existence "pomoc potřebným ve smyslu křesťanských principů", resocializaci nepřizpůsobivých občanů či pomoc vězňům se začleněním zpět do společnosti.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy