Obce se nebudou muset zbavovat strážníků-extrémistů

Jakub Novák
9. 12. 2012 10:25
Podle navržené novely dostanou obce možnost informovat se o extrémistech mezi strážníky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Město Český Krumlov

Praha - Na extrémisty v řadách městské policie doposud legislativa paradoxně nijak nepamatovala. 

Změnit by to mohla novela zákona o obecní policii, která nastoupila svoji cestu sněmovnou a v úterý prošla prvním čtením - bohužel jen okrajově a částečně.

Navržená legislativa totiž sice nově umožňuje nezaměstnat strážníka, který jakýmkoliv způsobem sympatizuje s extrémisty, nebo se dokonce na činnosti nějakého takového hnutí či organizace sám podílí, ale nezakládá obci povinnost tuto skutečnost zjišťovat.

Novela zákona o obecní policii nepovažuje sympatizanty extrémistických či rasistických hnutí za spolehlivé a tedy způsobilé k výkonu této funkce.

V případě podezření na takovéto chování by obec získala možnost konzultovat tuto skutečnost se státní policií a případně takového uchazeče odmítnout.

Foto: Lukáš Drštička

Ty tak mají pouze možnost se v případě podezření obrátit na státní policii, učinit tak ale nemusí.

"Obec je podle tohoto návrhu oprávněna o tyto informace požádat, ale není ji založena povinnost to udělat," říká mluvčí ministerstva vnitra Denisa Čermáková.

Je trochu s podivem, že současná legislativa nenabízí ani tuto možnost.

A i když ministerstvo vnitra tvrdí, že jde pouze o jednotlivé a výjimečné případy, nemá k tomu žádnou analýzu, která by toto tvrzení potvrdila.

"Jedná se pouze o jednotky případů, nicméně žádné statistiky a podobně neexistují," potvrzuje Čermáková.

Podle aktivistů z Antifašistické akce stojí obecní policie spíše na okraji zájmu v porovnání s armádou a státní policií.

"V situaci, kdy je někdo ve svém okolí profláknutý jako ´skinhead´, by jeho angažmá v obecní policii asi dříve nebo později vzbudilo nějaký zájem," tvrdí prostřednictvím své mluvčí Jany Součkové.

Co se obecní policie týče, vidí aktivisté problém spíše v angažování "intelektuálně podprůměrných jedinců s autoritativními sklony, kteří když dostanou prostor a politickou podporu mohou být nebezpeční svému okolí".

Dalším případem je potom podle nich zapojení příslušníků městské policie do nejnižších pater organizovaného zločinu.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy