Lenka Petroušová
Pro primářku Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava Lenku Petroušovou je zatím nejsložitější výzvou epidemie zajistit péči o covidové pacienty a zároveň co nejvíce zachovat standardní chod nemocnice. "Velmi těžko se hledá rovnováha. Plánovanou péči nikdo omezovat nechce, je ale třeba najít lidi, kteří se budou starat o množství pacientů, kteří by v nemocnici jinak nebyli," popisuje.
Na oddělení infekčního lékařství měla nemocnice plno i v létě, kdy byla covidová epidemie na minimu. V jednu chvíli zde leželi třeba jen dva pacienti s koronavirem, zbytek ale zaplňovali ti se salmonelózou či boreliózou.
V době epidemie se tak podle Petroušové ukazují nedostatky českého zdravotního systému. "Není připravený, zvláště personálně. Lidé si říkají, že to opět zvládneme. Lékaři a sestřičky ale nevyrostou ze země."
Jediné řešení, jak zabránit opětovnému přehlcení nemocnic, vidí v apelu na populaci, aby se chovala zodpovědně a neztěžovala práci zdravotníkům i hygieně. "Lidé i přes doporučení lékaře odmítnou očkování, ale pak přijdou za úplně stejným odborníkem s tím, že jim je špatně a chtějí léky. Teď najednou tomu odborníkovi věří? To nechápu," říká s povzdechem.
Nezastírá, že jí smutné osudy lidí, kteří umírají na covidovém oddělení, často vhání slzy do očí. Tragédii ale prolínají také příjemné zážitky. "Paní na oddělení přinesla tašky s dárky. Myslela jsem, že to nese pro příbuzné, protože jsem ji přes respirátor nepoznala. Pak se představila. Hned jsem si vzpomněla, předtím u nás bojovala o život. Řekla, že nám jde poděkovat za to, že jsme ji vrátili do života," vzpomíná.
Na závěr zdůrazňuje, jak je v těžkých chvílích důležitá vzájemná podpora mezi zdravotníky. "Je důležité, aby fungovaly pracovní kolektivy. Všem děkuji, bez toho by se to zvládalo mnohem obtížněji. Tady člověk nehraje sám na sebe."