Na pražském bubenském nádraží vznikne Centrum paměti a dialogu, připomene holokaust

Na pražském bubenském nádraží vznikne Centrum paměti a dialogu, připomene holokaust
Zobrazit 6 fotografií
Foto: Centrum paměti a dialogu Bubny
ČTK Martin Sluka ČTK, Martin Sluka
Aktualizováno před 13 hodinami
Správa železnic v pondělí zahájila revitalizaci nádraží Praha-Bubny a proměnu na Centrum paměti a dialogu Bubny. Stavba má trvat do března 2027. Přestavba původní nádraží rozšíří, zároveň má zachovat jeho charakteristické prvky a vytvořit vizuální kontrast mezi starým a novým. Z budovy by se měla stát vzdělávací instituce, která uchovává paměť obětí holokaustu.
Foto: Centrum paměti a dialogu Bubny, Ondřej Besperát

Na pondělním zahájení přestavby přednesl modlitbu židovský kantor Rafael Rod, zahájení se také zúčastnila velvyslankyně Izraele Anna Azariová. Na základní kámen poklepali ministři kultury Martin Baxa a dopravy Martin Kupka (oba za ODS), šéf Správy železnic Jiří Svoboda nebo ředitelka Centra paměti a dialogu Bubny Pavlína Šulcová.

Společnost Metrostav má stavět do března 2027, v soutěži uspěla s nabídkou necelých 187 milionů korun bez DPH. Podle dřívějších informací centrum vznikne vedle výstavních sálů a multifunkčních prostor také kavárna, počítá se s oživením přilehlého veřejného prostranství.

"Holokaustu předcházely roky nenávisti, polarizace a postupného rozkladu demokratických hodnot. Právě proto je tak důležité mít místo, kde si tyto souvislosti můžeme připomínat a učit se z nich," řekl Baxa. Podle Kupky bude místo rušné i kvůli blízkému novému terminálu, který začne fungovat 1. srpna.

Proměnu původního bubenského nádraží navrhl královéhradecký ateliér ARN Studio, který vedou architekti Jiří a Michal Krejčíkovi. Návrh zvítězil v architektonické soutěži a vznikl na objednávku původní organizace Centrum paměti a dialogu, kterou ministerstvo kultury loni transformovalo na CPDB a změnilo její vedení.

Správa železnic stavbu bude podle Svobody řídit po projektové a stavební stránce. Finance na rekonstrukci půjdou z peněz ministerstva kultury. Vláda projekt schválila na konci února.

Místu bude nadále vévodit monument sochaře Aleše Veselého Brána nenávratna. Železniční kolej zdvižená k nebi symbolizuje někdejší utrpení a poslední cestu lidí mířících do transportů. Zesnulý Veselý monument k nádraží instaloval s pomocí ředitele Památníku ticha Pavla Štingla před deseti lety, na jaře 2015.

U nádraží přestaly stavět vlaky na přelomu let 2022 a 2023, kdy začala modernizace trati na Kladno. Vlaky tam jezdily nepřetržitě od roku 1868, současná nádražní budova, jíž procházeli lidé do transportů, je z roku 1923.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy