Ministerstvo dalo za pravdu dosavadnímu primátorovi Mostu Vladimíru Bártlovi (ODS), který kvůli stížnostem na neplatnost komunálních voleb ve městě odložil ustavující zastupitelstvo.
Koaliční zastupitelé ze Sdružení Mostečané Mostu a KSČM se přesto sešli a zvolili nového primátora, jeho náměstky a radní. "Ustavující zastupitelstvo je oprávněn svolat pouze dosavadní primátor," píše se ve stanovisku ministerstva vnitra, jež má ČTK k dispozici.
Zástupci sdružení chtěli dokonce požádat policii, aby jim pomohla úřad převzít. Bártl si naopak na ochranu své kanceláře přizval městskou policii. Nakonec mostečtí policisté ani státní ani městští na radnici nemuseli. Situací přijeli řešit pracovníci ministerstva vnitra.
ODS, ČSSD a SNK ED, které skončily po volbách v Mostě v opozici, protestují proti úterní schůzi zastupitelstva a volbě vedení města, protože prý byla nezákonná.
Bártl před několika dny zrušil plánované ustavující zasedání zastupitelů do doby, než soud rozhodne o stížnostech na neplatnost voleb, nové zastupitelstvo se přesto sešlo.
Bitva právníků?
Podle právně nezávazného názoru ministerstva vnitra se žádné zasedání nemohlo konat a radnici dál vede Bártl. Někteří právníci však s názorem ministerstva nesouhlasí a tvrdí, že radnici má vést až do rozhodnutí soudu vítěz voleb.
"Důsledkem zrušení ustavujícího zasedání zastupitelstva obce je, že zasedání zastupitelstva nemůže proběhnout a dosavadní starosta i nadále plní svá oprávnění... Jakékoli 'setkání' členů zastupitelstva, byť by se uskutečnilo v termínu a na místě, ve kterém se mělo ustavující zasedání konat, nemůže být považováno za zasedání zastupitelstva obce jako orgánu obce," sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková s tím, že závazný výklad právních předpisů ovšem přísluší pouze soudům.
Nezávislý odborník na veřejnou správu ale soudí, že je zapotřebí, aby tu nějaké vedení do rozhodnutí soudu bylo.
"Než se tedy soud vyjádří, tak holt by měla býti brána v potaz vůle občanstva a lidu. To znamená: co se zvolilo, to platí," řekl ČTK Tomáš Louda, vedoucí Katedry veřejné správy Západočeské univerzity v Plzni a člen Ústavu státu a práva Akademie věd.
KSČM poprvé u moci, ODS poprvé v opozici
Nové vedení.sedmdesátitisícového severočeského města tvoří členové sdružení Mostečané Mostu, jež zvítězilo v říjnových komunálních volbách, a KSČM. K úternímu ustavujícímu zasedání se dostavili jen zastupitelé ze sdružení a komunisté, v pětačtyřicetičlenném sboru však mají pohodlnou většinu 26 křesel.
Komunisté se dostali poprvé od roku 1989 ve městě k moci, ODS naopak premiérově zůstala v opozici spolu s bývalými partnery ČSSD a SNK ED. Primátorem se dnes stal Vlastimil Vozka ze sdružení, jeho náměstky budou v příštích čtyřech letech Luboš Pitín (Mostečané Mostu), Jiří Kurcin (KSČM) a překvapivě Hana Jeníčková (ODS).
Jeníčková, která byla náměstkyní primátora i v minulém volebním období, novinářům oznámila, že se dnes vzdá členství v ODS a opustí i její poslanecký klub.
"Vývoj v ODS v posledním roce je ukázkou potlačení vnitřní demokracie a prosazení zájmů úzké skupiny lidí bez ohledu na názory části standardní členské základny. ODS se tímto postupem připravila o mandáty v komunálních volbách. Promarnila i šanci na slušnou povolební dohodu se sdružením Mostečané Mostu, které jí nabídlo podíl na vedení města," uvedla.
Do zastupitelstva se dostala až ze 24 místa kandidátky ODS.