Měli domov bez vody a ve tmě. Jako by v Brně byla válka

Lenka Smyčková
6. 5. 2009 20:40
Podnikatel odstříhl nájemníky od vody a elektřiny. Musí jim zaplatit 200 tisíc

Brno - Ráno vstal, zapálil si svíčku, ohřál vodu na provizorním vařiči, nalil ji do lavóru a oholil se. Pak se v pološeru oblékl a šel do práce. Bez kávy nebo čaje ke snídani. Šedesátiletý Miloš Borek to tak dělal devět měsíců - není přitom bezdomovec, nežil ve vybombardovaném městě.

Je technik a žije s manželkou v  bytě s regulovaným nájemným v centru Brna. Když se s majitelem domu nedohodi na zvýšení nájemného, přišla pomsta. Petr Kolařík jim přestříhl elektrické rozvody a odřízl je od přívodu vody. Ze dne na den.

Život pana Borka a jeho ženy Ludmily se obrátil naruby.  „Stali se z nás doslova jiní lidi. Řešili jsme už jen, kde vezmeme vodu, kde si vypereme. Žili jsme jak bezdomovci, stále jsme chodili s kanystry a igelitkami. Večer jsme seděli potmě spolu a bavili se zase jen o řešení naší situace. V noci nás to budilo ze spaní," vzpomíná Borková.

Běhání po úřadech, policii a soudech, ježdění se špinavým prádlem ke známým a nošení vody v kanystrech jí zabralo tolik času, že musela odejít do předčasného důchodu. Děti, vnoučata i přátelé přestali chodit na návštěvy do bytu, kde byla zima, tma a nesplachoval záchod.

Infobox

  • „Lidé si myslí, že jsem asi byla neplatička, že jsem si to zavinila sama."
    Jaroslava Přibylová
  • „Kamkoli přijdu, zkouším, kde je voda a proud. Ráno se budím s hrůzou, jestli půjde voda."
    Ludmila Borková
  • "Pro mě bylo nejhorší, že jsme téměř přerušili vztah s vnoučaty - zkuste jim vysvětlit, jestli se mohou jít u babičky vyčůrat, nebo ne."
    Miloš Borek
  • „Člověk si začne sám připadat jako osoba nižší kategorie. Vypadá to, že se o sebe neumí postarat."
    Blanka Všianská
  • „Zdá se to jako dobrodružství, ale představte si, co je to nemoci užívat elektřinu v 21. století."
    právník Ludvík Ševčík

Dnes se s manželem dočkali zadostiučinění. Krajský soud v Brně rozhodl, že jim Kolařík musí každému zaplatit 50 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy.

„Zasáhl do jejich práv na soukromí, ochranu obydlí a lidskou důstojnost. Takové živoření nelze považovat za důstojné podmínky v současné době," odůvodnil samosoudce Michal Ryška své rozhodnutí.

Majitelům se obstrukce vyplatí

Kolaříkovo potrestání má mít podle Ryšky především preventivní funkci. „Je to vzkaz pro další majitele bytů, že problémy, které jsou nesporně spojeny s regulovaným nájemným, nelze řešit porušováním práv nájemců," uvedl soudce.

S Kolaříkem se dnes v Brně soudili celkem čtyři nájemníci. Ryška přiznal po padesáti tisících korunách každému z nich. Lidí, kterým Kolařík odpojil vodu, elektřinu nebo obojí, je ovšem v Brně zřejmě mnohem více.

„Celkem ten problém řešilo asi třicet lidí. Jen tito čtyři ale našli sílu přijít k soudu," potvrdil advokát čtyř nájemníků Ludvík Šikola. O elektřinu podle něj přišli například nemocní lidé, kteří denně užívali elektronické zdravotnické přístroje. Jedna mladá matka s dětmi zase přebývá po azylových domech.

Kolařík už byl soudem třikrát pravomocně odsouzen za trestný čin neoprávněného zásahu do práva k užívání bytu. Dostal trest obecně prospěšných prací, několikaměsíční podmínku a peněžitý trest ve výši desítek tisíc korun.

„Za takových podmínek mají majitelé bytů pocit, že se jim jejich protiprávní jednání vyplatí. Proto je dobře, že teď pocítí svou vinu mnohem více," řekl dnes po vynesení verdiktu Ševčík.

Celkem i se zaplacením nákladů na soudní řízení musí Kolařík zaplatit kolem tří set tisíc korun. Zřejmě se ale ještě odvolá k Vrchnímu soudu v Olomouci. S obsahem žaloby totiž nesouhlasí.

Kolařík: Podle mě nijak netrpěli

„To, co žalobci popsali, je jen subjektivně pociťovaná újma, objektivně jim podle mě žádná nevznikla," namítá Kolařík.

„Všechny jsem před odpojením navštívil, snažil jsem se s nimi dohodnout na zvýšení nájemného s tím, že se jim nemovitosti opraví. Elektřinu a vodu jsem jim odpojil proto, že již nebylo jiné řešení," dodává.

Soudce Michal Ryška:
Soudce Michal Ryška: | Foto: Jan Langer

U soudu se hájil sám, nepředkládal žádné důkazy, ani nic nenamítal proti tvrzením svých nájemníků. Chtěl jen vidět potvrzení, že jim odpojení od vody a elektřiny způsobilo skutečně zdravotní nebo psychické potíže.

Soudce takovou argumentaci odmítl. „Nejedná se o spekulativní újmu, je to újma naprosto lidsky zřejmá. Takovou újmu by pociťovala většina z nás v podobné situaci," uvedl Ryška.

Jedna z nájemnic je například dodnes v péči psychologa. „Mívala jsem spoustu známých. Jenže najednou se mi nechtělo s nikým bavit. Člověk si totiž začne v takové situaci připadat jako osoba nižší kategorie. Takže pokud jsem se mohla vyhnout nějakým setkáním, tak jsem se jim vyhnula," popisovala v soudní síni bývalá mistrová na učilišti Blanka Všianská.

Přestala studovat na univerzitě třetího věku i si přivydělávat k důchodu suplováním. Její zahrádka, kterou měla dříve ráda, ležela ladem.

„Když jsem si to nakonec uvědomila, co se se mnou děje, obrátila jsem se na psychologickou poradnu," dodala Všianská.

Před soudem vypovídala se slzami v očích. Po vynesení rozsudku měla o mnoho lepší náladu, přestože jsou dodnes s manželem téměř bezdomovci. V nájemním bytě dostali výpověď. Bydlí u syna, který se kvůli jejich pohodlí přestěhoval ke známému do zahradního domku.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy