Masarykova sbírka za "všechny peníze". Praha získala vzácná díla z bytu syna TGM

Ondřej Stratilík Ondřej Stratilík
před 4 hodinami
Je to jen pár dnů, co do Česka dorazilo z Francie několik beden se třemi desítkami špičkových uměleckých děl. Akvarel Oskara Kokoschky či grafické listy Václava Hollara původně zdobily byt Jana Masaryka v Londýně, kde působil od roku 1925 jako československý velvyslanec a během druhé světové války tam zastával místo šéfdiplomata exilové vlády. Po zrestaurování se sbírka předvede veřejnosti.
Umělecká kurátorka ministerstva zahraničí ukazuje zachráněná umělecká díla z londýnské pozůstalosti Jana Masaryka. Desítky let přežily díky Masarykovu tajemníkovi Lumíru Soukupovi.
Umělecká kurátorka ministerstva zahraničí ukazuje zachráněná umělecká díla z londýnské pozůstalosti Jana Masaryka. Desítky let přežily díky Masarykovu tajemníkovi Lumíru Soukupovi. | Foto: Libor Fojtík

"Přesnou cenu neznáme," vrací se Jana Peroutková, umělecká kurátorka ministerstva zahraničních věcí, do roku 1949. Tehdy totiž v Londýně proběhla aukce, při které se mimo jiné dražily i věci z bytu po Janu Masarykovi. Někdejší československý velvyslanec ve Velké Británii a ministr zahraničí byl v té době už déle než rok po smrti.

Okno v koupelně ve druhém patře Černínského paláce, odkud Jan Masaryk v roce 1948 vypadl. Okolnosti zůstávají dodnes nevysvětleny.
Okno v koupelně ve druhém patře Černínského paláce, odkud Jan Masaryk v roce 1948 vypadl. Okolnosti zůstávají dodnes nevysvětleny. | Foto: Libor Fojtík

Zahynul jen krátce po únorovém komunistickém převratu po dosud nevyjasněném pádu z okna Černínského paláce 10. března 1948. 

Kdo se ale do Londýna dostal, byl jeho tajemník Lumír Soukup. Ten poté, co se komunisté v Československu ujali moci, ze země emigroval. A v aukci Masarykovu pozůstalost vydražil - tedy i zachránil. "Vím, že na to Soukup dal veškeré rodinné úspory," popisuje Peroutková tajemníkovu osobnost.

I bronzová plastika Poklady nebe a země a řada pragensií tvoří součást pozůstalosti po Janu Masarykovi, kterou nyní získala Česká republika.
I bronzová plastika Poklady nebe a země a řada pragensií tvoří součást pozůstalosti po Janu Masarykovi, kterou nyní získala Česká republika. | Foto: Libor Fojtík

Desítky let pak umělecké předměty zůstávaly u Soukupa, který mimo jiné vedl bohemistiku na univerzitě v Glasgow a zemřel v roce 1991. Sbírka následně přešla do rukou jeho dcery Alenky. Ta se nyní rozhodla Masarykovu pozůstalost věnovat České republice.

Zásilku, která nedávno dorazila do Černínského paláce, ve čtvrtek otevřel ministr zahraničí Jan Lipavský. Akvarely, grafiky či historické mapy symbolicky představil v knihovně ve druhém patře hradčanského paláce, kde Jan Masaryk až do své záhadné smrti bydlel.

Ministr Jan Lipavský a resortní kurátorka Jana Peroutková otvírají papírové desky, kde se skrývá zřejmě nejcennější poklad celé pozůstalosti.
Ministr Jan Lipavský a resortní kurátorka Jana Peroutková otvírají papírové desky, kde se skrývá zřejmě nejcennější poklad celé pozůstalosti. | Foto: Libor Fojtík

"Všechny ty věci musíme zrestaurovat a na podzim bychom je chtěli slavnostně vystavit," přibližuje Lipavský. Veřejnost by si tak mohla pozůstalost Jana Masaryka prohlédnout od září či října na pražských Hradčanech. Šéf české diplomacie doufá, že na vernisáž dorazí i sama Alenka Soukup.

Velkou část zachráněné a darované pozůstalosti po Jana Masarykovi tvoří pragensie - tedy obrázky či grafiky s motivem Prahy. "Rád se jimi v exilu obklopoval," reaguje Jana Peroutková.

A tady už je onen nejcennější poklad vystaven. Akvarel Kytice ve váze od expresionisty Oskara Kokoschky, který Masarykovi věnoval sám malíř.
A tady už je onen nejcennější poklad vystaven. Akvarel Kytice ve váze od expresionisty Oskara Kokoschky, který Masarykovi věnoval sám malíř. | Foto: Libor Fojtík

Tou nejcennější součástí sbírky je s největší pravděpodobností akvarel Kytice ve váze od slavného expresionisty Oskara Kokoschky. Podle diplomacie získal Jan Masaryk obraz přímo od malíře v roce 1938 jako jeho poděkování za pomoc při emigraci z Prahy do Velké Británie.

Kokoschka nejdřív před nacismem utekl v roce 1934 z Rakouska do Československa, po uzavření mnichovské dohody však musel za Lamanšský kanál. Jeho obrazy se dnes v aukcích prodávají za vyšší desítky milionů korun.

A tohle stojí za pozornost také. Několik grafik barokního rytce Václava Hollara.
A tohle stojí za pozornost také. Několik grafik barokního rytce Václava Hollara. | Foto: Libor Fojtík

Dalším dílem obrovské hodnoty v pozůstalosti je plastika Poklady nebe a země od Jana Štursy či několik menších grafik Václava Hollara. 

A byť ministerská kurátorka Jana Peroutková říká, že neznají přesnou cenu toho, za kolik Lumír Soukup v roce 1949 uměleckou sbírku vydražil, před provedením renovace si chce česká diplomacie nechat udělat odhad. Aby se alespoň dnes zjistilo, jakou peněžní hodnotu bohatá pozůstalost po Janu Masarykovi má.

Spotlight News: nové informace o okolnostech smrti Jana Masaryka (21. 8. 2024)

Spotlight News s Janem Horákem: nové informace o okolnostech smrti Jana Masaryka | Video: Jan Horák, Tomáš Klézl
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy