Marihuana v centru Prahy? Převážně od Afričanů

rst
20. 4. 2008 15:54
Do Česka přijíždějí studovat, často skončí u drog
Nakoupit marihuanu v centru Prahy je otázkou několika minut. Většina prodejců pochází z afrických zemí
Nakoupit marihuanu v centru Prahy je otázkou několika minut. Většina prodejců pochází z afrických zemí | Foto: Issie Lapowsky/Praguewanderer

Praha - Afričané přijíždějí do Prahy za lepším životem. Mnoho z nich ho však hledá skrze prodej drog, informuje server Prague Wanderer.

Parket je plný. Barmani se musejí ohánět, aby uspokojili žíznivé zákazníky. Najednou jeden z tanečníků opouští parket a vydává se za Samem. Za stejnou dobu, za jakou stihne DJ vyměnit desku, je obchod dokonán.

Ve vestibulu klubu Chateau Bar & Club v centru Prahy je tma. Téměř každou noc zde Sam stojí. A těměř každou noc se najde někdo z mladých Američanů nebo Evropanů, kteří rádi zainvestují do marihuany po 300 korun za gram.

V chodbě stojí asi devět dealerů. Většina z nich pochází z Nigérie. Mají za sebou stejný příběh jako Sam. Také odešli z domova, do kterého se neplánují vrátit.

"Zbraně a gangy, nic více mne tam nečekalo," říká Sam. Odešel před dvěma lety a nechce se ohlížet za minulostí. Podle Jiřího Presla, spoluzakladatele protidrogového centra Drop In, si Sam a jeho kolegové mohou vydělat až 3000 korun za noc.

Takhle se většinou Afričané vydávají za lepším životem do Evropy. Zdaleka ne všichni však cestu na přeplněných loďkách v rozbouřeném moři přežijí
Takhle se většinou Afričané vydávají za lepším životem do Evropy. Zdaleka ne všichni však cestu na přeplněných loďkách v rozbouřeném moři přežijí | Foto: Reuters

Jenže proč Sam, momentálně student druhého ročníku Karlovy univerzity, tráví noci v temných uličkách, místo aby se učil ve studovně? Navíc není uprchlík, žije zde legálně, jelikož obdržel povolení k trvalému pobytu.

Je libo striptýz nebo loďku po Vltavě?

V centru Prahy lze potkat spousty Afričanů. Jejich nejobvyklejším zaměstnáním je pokřikování na turisty, které zvou do barů, na striptýz, nebo na romantickou projížďku lodí po Vltavě. Prodej marihuany je však nejrychlejší a relativně bezpečný způsob, jak si vydělat.

Elie Lusaku, učitel francouzštiny, který přijel z Demokratické republiky Kongo, si však myslí, že díky tomu, že je v Praze velmi nízká nezaměstnanost, by pro Sama nebylo zas tak těžké najít si legální práci.

Oproti sousedním zemím je v Česku nezaměstnanost extrémně nízká - kolem pěti procent. Na Slovensku je to 8,6 a v Polsku dokonce 12,8 procent.

I Lusaku však tvrdí, že život v homogenní společnosti není peříčko.

"Už na první pohled vypadáte jinak. Stále je ve vás zakořeněn takový pocit neklidu," svěřuje se. Teprve až nyní, po devíti letech se v zemi, kde Afričané tvoří asi pouhých 0,04 procenta obyvatelstva, cítí o něco uvolněněji.

Nejvíce Afričanů přijelo už za komunismu v rámci spolupráce se "spřátelenými" režimy. Současné přílivové vlny afrických uprchlíků se Česku vyhýbají. A tak se zatím Sam nemusí obávat konkurence.

Nemusí se obávat ani policie, pro kterou je Sam nevýznamným obchodníčkem. I když časy se mění a několik zátahů na africké dealery marihuany už proběhlo. Na začátku dubna například policisté zatkli nigerijské překupníky, kterým zabavili 26 kilogramů drog.

Autorkou původní reportáže je studentka historie na americké Boston College Abby Fried, která v současnosti studuje na pražské New York University. Reportáž v celém anglickém znění naleznete na webzinu Prague Wanderer.

Jména v reportáži byla částečně změněna.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy