Konec radaru konec ruských špionů v Česku nepřinese

Sabina Slonková
17. 9. 2009 19:30
Záběr ruských špionů je širší, lobbují v ekonomické oblasti, v energetice
BIS dlouhodobě varuje před ruskými agenty (na snímku sídlo služby).
BIS dlouhodobě varuje před ruskými agenty (na snímku sídlo služby). | Foto: Ludvík Hradilek

* Barack Obama oznámil změnu obranné strategie USA * Místo radaru v Brdech má Evropu chránit nový mobilní deštník * USA nevylučují, že by mohly být interceptory umístěny v Česku

Praha - Ačkoli ruské tajné služby zesílily své aktivity na českém území právě kvůli plánované výstavbě radaru, oznámený konec amerického protiraketového projektu nebude automaticky znamenat i konec éry ruských špionů v Česku.

Na posílené řady ruských zpravodajců v Praze upozorňuje už dva roky civilní kontrarozvědka.

"Ruští špioni tu ale nebyli a nejsou jen kvůli radaru. To byla ostatně záležitost zejména pro pár vojenských specialistů," míní bývalý diplomat a nynější ředitel Pražského institutu bezpečnostních studií Jiří Schneider.

S bezpečnostními experty vnitra i z tajných služeb se shoduje v tom, že ruské zpravodajské služby mají tak široké spektrum zájmů, že si tu "práci" najdou i příštích letech.

"Záběr ruských špionů je mnohem širší, a to zejména v ekonomické oblasti, energetice," dodal Jiří Schneider.

Online deník Aktuálně.cz tento týden upozornil, že ruské zpravodajské služby byly mimořádně aktivní například během přípravy privatizace Českých aerolinií, o něž se ucházel právě ruský Aeroflot.

Rusové se začali o Česko výrazněji zajímat už v souvislosti se vstupem země do NATO. Civilní kontrarozvědka nicméně už v roce 2007 informovala poslance, že Moskva kvůli radaru ještě přitvrdila: mimo jiné posílila počet diplomatů v Praze. Ze současných dvou stovek podle tajných služeb většina pracuje právě pro ruskou špionáž.

Deník Aktuálně.cz nicméně s odvoláním na letošní tajnou část zprávy BIS pro politiky uvedl, že pouze u osmnácti ruských špionů na českém území je jejich aktivita naprosto prokazatelná.

České tajné služby očekávají, že se o krachu amerického projektu počet ruských špionů přece jen o něco sníží. Nebudou to ale desítky.

"A navíc, pokud se pro něco takového rozhodnou, zcela určitě to nebudou nikam vytrubovat," dodal Jiří Schneider.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy