"Když se zapomene, tak si to budeme muset zopakovat," řekl k důležitosti připomínky válečných událostí Zeman. Akci na připomínku pilotů pořádá od roku 2006. Její součástí jsou pravidelně letecké přelety. Americký mustang ale místem prolétal poprvé od roku 1945.
Zajistit historický stroj podle Zemana obnášelo déle než roční jednání. Vedle českého vlastníka oslovil i majitele mustangu z Německa. Motor německého stroje ale teprve před několika dny prošel generálkou a bez patřičně dlouhé doby létání teď nesmí prolétat nad lidmi.
Stíhačku v neděli pilotoval Miroslav Sázavský, který se věnuje i letecké akrobacii a má nalétáno asi 13 500 hodin. "Nejsložitější moment se starým letadlem je vzlet a přistání. Letadlo vydrží ve vzduchu asi 1500 kilometrů, takže jsme se domluvili s panem Sázavským, že přiletí z Liberce, nad námi zalétá a poletí zase zpět," vysvětlil Zeman, proč nebylo možné prohlédnout si stroj na zemi.
Nad shromážděním asi 400 lidí proletěla historická stíhačka krátce po 11:00. Na pietní akci dorazila i kolona amerických džípů, účastnila se jí také česká armáda nebo badatelé, kteří se věnují odhalování míst zřícení válečných letounů. Místo, kam dopadla stíhačka amerického pilota Reutera, objevil na začátku 90. let minulého století amatérský vojenský historik František Hokr. Nalezl i zbytky sestřeleného mustangu.
Letadlo tehdy osmadvacetiletého Reutera bylo sestřeleno 17. dubna 1945. Eskadra stíhaček, jíž Reuter velel, v ten den doprovázela spojenecké bombardéry při útoku na letiště v německém Eisendorfu, Klatovech a Praze. Reuterův stroj zasáhla protiletadlová střelba, když spolu s dalším letadlem pronásledovali německý messerschmitt.
Reuterova stíhačka vybuchla asi 50 metrů nad zemí na západním okraji Boršova. Druhý mustang nouzově přistál na poli nedaleko Záluží. Jeho těžce zraněný pilot, poručík Preddy, následně zemřel v českobudějovické nemocnici. Na obou místech dopadu letadel jsou dnes pomníky.