Praha - Budou lékaři pracovat 40 hodin týdně plus 16 hodin přesčas, nebo 48 hodin týdně a 8 hodin přesčas?
Lékaři jsou pro první variantu, ministerstvo pro druhou. Nic na tom nezměnila ani dnešní schůzka ministra Tomáše Julínka s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem.
Ministr podal skrze Senát návrh, aby měli lidé ve zdravotnictví delší pracovní dobu. Chce tak zabránit obcházení zákoníku práce. Ten omezil počet přesčasových hodin asi na 400, což je polovina předchozího stavu.
Nemocnice se s tím vyrovnaly různě, například si na přesčasy najímají "své" lékaře prostřednictvím agentur, aby formálně zákoníku vyhověly.
Lékaři jsou ale ostře proti. "Nevím, proč by jedna skupina lidí měla být diskriminována. Řešením problému je více peněz do zdravotnictví. Ministr dopravy také nezruší limit rychlosti v obci jen proto, že ho řidiči překračují," říká Milan Kubek.
Obě strany tvrdí: Chceme lékařům pomoci
I šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger je proti: "Za přesčasy je příplatek pětadvacet procent. Zdravotníci by na tomto systému tratili," myslí si.
Podle Julínka je o osm hodin delší pracovní doba pro lékaře výhodnější. Budou ji moci odmítnout nebo si za ni sjednat vyšší plat.
Kubek oponuje, že v nemocniční praxi to bude fungovat jinak. "Zaměstnanec nemá se zaměstanvatelem rovnoprávné postavení. Lékař by neměl šanci delší pracovní dobu odmítnout, aniž by se vystavil riziku propuštění."
Odboráři na dnešek kvůli přesčasům chystají před ministerstvo zdravotnictví protest. Podle ministerstva je zbytečný, protože návrh, který je nastole, měl otevřít diskusi o problému.
"Může se stát i to, že přistoupíme na varinatu odborů. Chtěl jsem pro lékaře něco lepšího, ale když nemají zájem, vnucovat se nebudu," dodává ministr.