Když prezident Miloš Zeman udělil na konci března milost šéfovi Lán Miloši Balákovi, politici na sociálních sítích nešetřili ostrými vyjádřeními. Někteří avizovali, že přijdou s kroky proti Hradu. Ať už politickými vůči prezidentovi, tak třeba s návrhem na snížení rozpočtu kanceláře prezidenta. Aktuálně.cz u 15 kritizujících zjišťovalo, zda už nějaké kroky podnikli, nebo zůstalo jen u slov.
Pavel Fischer
Senátor Pavel Fischer dává často najevo, že s mnohými rozhodnutími a výroky Miloše Zemana nesouhlasí. Týká se to i nynější milosti. Když ale senátorka ODS Miroslava Němcová navrhla usnesení, kterým by Senát vyzval Zemana k abdikaci, tak se Fischer zdržel. Podpořil jiné usnesení, ve kterém senátoři mimo jiné označili udělení milosti za nepřijatelné obsahem i odůvodněním.
"Prezident má pravomoc udělit milost, ale měl by ji aplikovat v souladu s dobrými mravy a také s vlastními sliby. Udělit milost vedoucímu organizace, která je podřízena Hradu, považuji v případě trestných činů pana Baláka za naprostou hanebnost. Proti milosti jsem se jasně ohradil ve svém vystoupení v Senátu a dále se tomu věnuji, nechal jsem si zpracovat podrobnou ústavní analýzu," uvedl nyní Fischer pro Aktuálně.cz.