Český boj s covidem byl průšvih, shodují se vědci. Radí, jak nepokazit i rozvolňování

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 4. 2021 5:30
Co doporučují Česku mezinárodně uznávaní čeští vědci - virolog Jan Konvalinka, epidemiolog Petr Smejkal, matematik Jan Kulveit nebo ekonomka Danuše Nerudová, aby nepokazilo plánované rozvolňování? Debatu uspořádal Nadační fond Neuron.
Heather Murrayová (zcela vlevo) se trápí na pásu. Program show je rozplánován na 3 až 4 týdny. Murrayová se ale rozhodla v programu zůstat deset týdnů. Náklady na jeden týden přitom podle agentury Reuters činí kolem 2 tisíc dolarů.
Heather Murrayová (zcela vlevo) se trápí na pásu. Program show je rozplánován na 3 až 4 týdny. Murrayová se ale rozhodla v programu zůstat deset týdnů. Náklady na jeden týden přitom podle agentury Reuters činí kolem 2 tisíc dolarů. | Foto: Reuters

Zaměřit se na prevenci

Podle lékaře a epidemiologa Petra Smejkala by se měli lékaři i veřejnost zaměřit na prevenci. Pandemie totiž ukázala, jak zásadní je zdravý životní styl, boj proti obezitě či dostatek vitamínu D. To se doposud v českém zdravotnictví podceňovalo a úspěšnost se hodnotila spíše od toho, kolik specializovaných zákroků se podařilo provést. Jde ale často o řešení problémů, kterým se dá předcházet zdravějším životem.

Jako příklad Smejkal dává Afriku, kterou pandemie tolik nezasáhla, ač se tam očkuje i testuje minimálně, mimo jiné i proto, že lidé tam téměř netrpí obezitou. V ní jsou naopak "přeborníky" například Češi nebo Američané.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy