Pandemie bude mít i pozitivní dopady
Podle ekonomky Danuše Nerudové se mohou po covidu změnit sídla, lidé se začnou stěhovat z města na venkov, kde žije méně lidí a dá se jít do přírody. Pandemie také podle ní pomůže vnímání ekologie, přivede lidi k větší starosti o životní prostředí a výrazně ubude popíračů klimatických změn. Lidé totiž při zavření obchodů a služeb začali více vyrážet do přírody a mnohdy zjistili, kolik lesů a dalších zelených ploch již neexistuje a jak nedostatkové jsou.
Dle jejích slov se lidé zaměří i na větší soběstačnost, protože viděli, jak jednoduše může během pandemie zamrznout dovoz zboží. Mohl by se také snížit spotřební způsob života, klesnout využívání letecké dopravy oproti té vlakové alespoň na kratší vzdálenosti. Výrazně se také podle Nerudové omezí tzv. kongresová turistika a pracovní cesty, neboť firmy zjistily, co všechno lze vyřídit na dálku přes videokonference. "Pandemii beru jako zdvižený prst naší civilizaci. Byli jsme upozorněni na to, co se děje, a na co si máme dát pozor," říká.
A jak dodává historik z Filozofické fakulty UK Jakub Rákosník, lockdown dal lidem více času na to, aby uvažovali nad dosavadním způsobem života. "Dostali jsme čas zamyslet se, jestli je opravdu smyslem naší existence udřít se, jak jsme to měli původně v plánu."