Jihomoravský kraj: Nemáme často od vlády víc informací než novináři
Když začne mluvit hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) o očkování v kraji, je cítit z jeho slov určitá pýcha. Důvodem je to, že právě v Brně už funguje velkokapacitní očkovací centrum, které navíc slouží jako testovací centrum pro celou zemi. Funguje jako záložní nemocnice na brněnském výstavišti a spravuje ho Fakultní nemocnice Brno.
"Je skvělé, že takové centrum u nás jede, a to nejen proto, že očkuje, ale také že budeme moci celý systém detailně vyhodnotit a potom testovat co nejrychleji a nejefektivněji. Zjistíme, co kde je případně třeba ještě vylepšit, vyzkoušíme, kolik lidí bude v našich silách očkovat, kolik k tomu budeme potřebovat zdravotníků a personálu. Je to opravdu skvělé," pochvaluje si hejtman s tím, že určitě zkušenosti předají dalším krajům a také ministerstvu zdravotnictví. "Výsledky testování budeme vědět do 20. ledna. Od toho se potom odpíchneme," upozorňuje.
V tomto centru už zdravotníci naočkovali přes 1500 lidí a časem by mohli očkovat až 3600 lidí denně. Fakultní nemocnice dostala tři dodávky vakcíny, v první jich bylo téměř pět tisíc, u druhé a třetí shodně po 11 700 vakcínách. Část předala jiným nemocnicím nebo domovům seniorů, část nechala na očkování zaměstnanců a také policistů a hasičů.
Jinak mluví hejtman Grolich v okamžiku, kdy přijde na řadu téma přístupu vlády k očkování. Ze všeho nejvíce poukazuje na malou a nepříliš dobrou komunikaci vlády s hejtmany a také na příliš pomalu se rozjíždějící systém rezervace očkování. "Nežijte v představě, že my hejtmani máme informace. My je často čerpáme od vás novinářů nebo se je dozvídáme v televizi z tiskových konferencí. To, že se s námi jednou za týden spojí ministr zdravotnictví, ještě neznamená, že máme veškeré informace. A když už nějaké máme, tak se často mění," stěžuje si hejtman.
Jako drobný příklad by šlo poukázat právě na testovací centrum na výstavišti. Když tam tento týden přišel premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný, zástupci kraje chyběli. Hejtman Grolich původně vůbec nevěděl, že tam "vládní reprezentace" míří.
V současnosti ho trápí ze všeho nejvíce rezervační systém. Jeho testování vláda několikrát odložila a hejtmanům předala základní informace teprve ve středu. "Jde o velký, robustní informační systém, který musí projít pořádným testem, uživatelé si ho musí osahat. Bojím se, že se to nepodaří. To, že se senioři nad 80 let budou moci od pátku do systému registrovat, je jen jedna malá část. Velmi zásadní bude to, aby se do něj mohli zaregistrovat zástupci očkovacích center, kteří do něj budou zadávat řadu údajů," říká s tím, že zatím ani neví, jak budou fungovat i některé další věci.
"Když bude mít očkovací centrum volný termín, jak to dá uživatelům najevo? Nebo co budou muset dělat lidé, kterým systém automaticky přidělí datum a čas, v centru je budou čekat, ale jim z nějakého důvodu termín nebude vyhovovat? A jak to přesně bude s rezervací lidí, kteří půjdou na druhé očkování?" vyjmenovával některé body ještě předtím, než vláda na poslední chvíli systém pro kraje otevřela k testování.
Celkově je ale Grolich optimista - pokud bude fungovat rezervační systém a budou vakcíny. "V kraji jsme schopni očkovat denně kolem pěti tisíc lidí, a myslím, že jsme schopni se dostat bez problémů na nějakých sedm, osm tisíc. A když budou vakcíny, my budeme schopni očkovat i 10 tisíc lidí," avizuje odhodlaně a opět se vrací k přístupu vlády a státu. "Máme pouhé tři limity - veškeré rezervační systémy, počet vakcín a počet stříkaček a jehel," prohlašuje.