Čeští generálové často končili na popravišti nebo ve vězení. Další se zaprodali zlu

Pavel Švec Pavel Švec, Petr Buchta
6. 2. 2021 17:02
Jak se v roce 1968 mohl z nedotknutelného komunistického generála Jana Šejny stát spolupracovník CIA, z reformátora generála Václava Prchlíka asfaltér a z ministra reformní vlády generála Martina Dzúra normalizátor? Pozoruhodné osudy generálů v klíčových okamžicích historie ukazuje nový dokumentární seriál České televize. Zde jsou příběhy sedmnácti z nich. A rozhovor s dramaturgem dokumentu.
Generál letectva Karel Janoušek (1893 - 1971 - účastník odboje, v 50.letech vězněný).
Generál letectva Karel Janoušek (1893 - 1971 - účastník odboje, v 50.letech vězněný). | Foto: ČTK

generál a letecký maršál Karel Janoušek

Jedna z prvních obětí nastupujícího komunistického režimu. Už na jaře 1948 se tehdy pětapadesátiletý generál a britský letecký maršál Karel Janoušek ocitl mezi propuštěnými z armády. Ještě v dubnu se pokusil o ilegální odchod do zahraničí. Nedaleko Plzně je zadržen. Teprve později se ukáže, že celá akce ilegálního odchodu byla předem připravena provokatéry.

Ve zmanipulovaném procesu je Janoušek odsouzen k 18 letům těžkého žaláře. Hrdina prvního a druhého odboje se dočká propuštění v roce 1960 na prezidentskou amnestii. Na svobodě se potýká s velkou existenční nejistotou, nakonec pracuje jako "inventurník" v podniku Textil Praha.

 

Právě se děje

Další zprávy