Exšéf NKÚ půjde kvůli bytům znovu před soud. Už potřetí

ČTK ČTK
10. 4. 2012 13:13
František Dohnal byl obžalován za využívání luxusních bytů z peněz státu
František Dohnal.
František Dohnal. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obvodní soud pro Prahu 7 se musí znovu zabývat případem bývalého prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala, který čelí obžalobě z využívání nepřiměřeně luxusních bytů za peníze státu.

V úterý o tom rozhodl Městský soud v Praze.

Obvodní soud již dvakrát Dohnala osvobodil, odvolací senát oba rozsudky zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. Státní zástupce muže viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Dohnal z čela NKÚ odešel poté, co dostal podmíněný trest za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Protože byl pravomocně odsouzen, musel ve funkci skončit.

Pronájem za 76 tisíc měsíčně

Šéf úřadu má od státu podle zákona nárok na přiměřené bydlení. Dohnal si podle státního zástupce vybral po svém jmenování v roce 2005 pětipokojový byt v Americké ulici v Praze 2, v roce 2007 ho pak vyměnil za dva byty v Chrudimské ulici v Praze 3. NKÚ za tyto nemovitosti platil skoro 76 000 korun měsíčně.

Podle žalobce nájemné převyšovalo přiměřenou částku, a prezident NKÚ tak nehospodárně využíval státní peníze.

Dohnalovi, který obvinění od počátku odmítá, hrozí v kauze kvůli škodě ve výši minimálně 1,1 milionu korun až pětileté vězení.

Soudkyně prvoinstančního soudu Iva Fialová při odůvodnění osvobozujícího verdiktu uvedla, že byty sjednávali pracovníci úřadu, jejich šéf nevyvíjel ohledně jejich parametrů či vybavení žádnou zvláštní iniciativu. Smlouvy se pak podle ní pohybovaly v rámci rozpočtu schváleného Poslaneckou sněmovnou.

Soudkyně uznala také argumenty obhajoby, podle které byly byty přiměřené vzhledem k tomu, jak bydlí někteří další ústavní činitelé. Její vysvětlení však dnes odvolací senát odmítl.

Podle jeho předsedkyně Evy Burianové musel bývalý prezident NKÚ vědět, že náklady na jeho bydlení ve vybraných nemovitostech budou značně vysoké.

"Je těžké uvěřit, že by si takovou skutečnost neuvědomoval," prohlásila soudkyně. Podle ní si mohl vybrat reprezentativní bydlení, které by nebylo tak drahé. Úřad také prý zcela pominul možnost hledat pro Dohnala byty ve vlastnictví státu.

NKÚ se musí chovat hospodárně

Burianová zdůraznila, že úřad sice slouží ke kontrole využívání státních prostředků jinými institucemi, sám ale musí tyto peníze také využívat hospodárně.

"Oba byty byly velmi nadstandardní a neodpovídaly hospodárnosti, která měla být dodržena," uvedla. Dodala, že prvoinstanční soud špatně hodnotil důkazy, jeho verdikt navíc neodpovídal tomu, jak má rozsudek správně vypadat.

Předsedkyně senátu se ohradila i proti dřívější námitce Dohnalových právníků, že má kauza politické pozadí. Podle ní není důležité, kdo a proč podal na bývalého šéfa NKÚ trestní oznámení, ale to, zda se muž dopustil trestného činu.

Dohnal od počátku obvinění odmítá.

"Již od prvního sdělení obvinění jsme nabízeli důkazy k tomu, jaké jsou požitky a proč je konkrétní funkcionáři mají. A v rámci těch požitků se můj klient pohyboval vždy na té spodní hranici," reagoval na úterní rozhodnutí Dohnalův advokát Václav Vlk.

 

Právě se děje

Další zprávy