Dramaturg příliš měnil hru. Dostal výpověď. Neoprávněně

Tomáš Fránek
15. 5. 2007 13:45
Těšínské divadlo se soudilo čtyři roky a prohrálo

Brno - Nejvyšší soud definitivně potvrdil neplatnost výpovědi, kterou Těšínské divadlo z Českého Těšína dalo dramaturgovi Vladimíru Fekarovi za způsob jakým pracoval na divadelní hře Jezinky bezinky.

Jde o velmi neobvyklý a ojedinělý případ. Padla v něm totiž výpověď kvůli tomu, že dramaturg podle vedení Těšínského divadla nepřípustně upravoval text hry (nezachoval to, že mužské postavy mohou hrát pouze muži a ženské ženy) a připravil o čas herce, kteří se na zkouškách hry podíleli.

A divadlo navíc tvrdí, že dramaturg, který měl v divadle smlouvu na dobu určitou, způsobil divadlu škodu ve výši 1600 korun. Tuto částku muselo divadlo vynaložit na látku na kostýmy.

Dramaturg je umělec, ne úředník

Vše sečteno a potvrzeno, podle vedení divadla šlo o hrubé porušení pracovních povinností (navíc opakované) a následovala výpověď.

A ta roztočila kolotoč soudních jednání, ve kterých padl první verdikt už v prosinci 2003 u Okresního soudu v Karviné a poslední až nyní u Nejvyššího soudu.

Těšínské divadlo bylo zpočátku ve sporu úspěšné, v prvním kole sporu soudci z Karviné výpověď pro dramaturga potvrdili.

Krajský soud v Ostravě ale rozhodnutí zrušil a nařídil případ projednat znovu. Podle soudců sice Fekar porušil svoje povinnosti, ne však tak závažně, aby dostal výpověď.

To ve svém novém verdiktu potvrdili také soudci v Karviné. Podle soudců selhala i kontrolní činnost vedení divadla. "Při hodnocení intenzity porušení pracovní kázně soud přihlédl k tomu, že u dramaturga jde o uměleckou profesi, umělec se zabývá především uměleckou činnosti a administrativní funkce jej zatěžují. Divadlo neprokázalo, že by mu vznikla škoda," uvedli karvinští soudci.

Divadlo ale s tímto rozhodnutím nesouhlasilo, po další neúspěchu u Krajského soudu v Ostravě poslalo dovolání na Nejvyšší soud.

Hrozil konec divadla?

Podle vedení divadla totiž postup dramaturga vedl k tomu, že hrozily od majitele autorských práv hry Jezinky bezinky vysoké sankce.

A kdyby se nevedli jednání s agenturou, hrozilo podle vedení divadla to, že by "pravděpodobně divadlo neexistovalo, neboť by muselo hradit škodu způsobenou jednáním žalobce (dramaturga) autorské organizaci."

A podle zástupců divadla nehraje žádnou roli to, že dramaturg je umělecká profese. "Práva a povinnosti vyplývající pro tuto funkci ze zákoníku práce jsou stejné jako u jiných profesí," uvedlo divadlo ve svém dovolání, ve kterém zároveň uvedlo, že Fekar už před výpovědí dostal čtyři upozornění na porušení pracovní kázně.

Nejvyšší soud ale po prověření celého případu rozhodl, že Fekar dostal výpověď neoprávněně. "Závěr soudu, že výpověď z pracovního poměru je neplatným právním úkonem, je v souladu se zákonem," uvedl senát Nejvyššího soudu pod vedením Zdeňka Novotného.

Hru Jezinky bezinky Těšínské divadlo uvedlo v premiéře v dubnu 2003, měsíc poté, co dalo dramaturgovi výpověď. Jde o jednu z nejslavnější detektivních veseloher amerického autora Josepha Otto Kesselringa.

Hru, v originále nazvanou Arzen a staré krajky, viděl kdysi na Broadwayi také Jan Werich. Právě v jeho úpravě se tato komedie poprvé objevila na české divadelní scéně. V roce 1958 ji v Divadle ABC režíroval Ján Roháč. Také Těšínské divadlo vyšlo z Werichovy úpravy.

 

Právě se děje

Další zprávy