Deset znaků z deseti a konkrétní váha. Jaký musí být dárce pro nemocnou Madlenku

Martin Sluka Martin Sluka
27. 3. 2025 10:22
Příběh téměř dvouleté Madlenky obletěl celé Česko a mobilizoval tisíce lidí, aby se přihlásili do registru dárců kostní dřeně. Madlence byla na začátku března diagnostikována aplastická anémie, která způsobuje nedostatečnou tvorbu červených a bílých krvinek a krevních destiček. Lékaři však holčičce doposud nenašli vhodného dárce. Přihlásit se může každý. V tomto článku jsou odpovědi, jak na to.
Madlenka donedávna žila zcela normální život
Madlenka donedávna žila zcela normální život | Foto: Darujzivot.cz

Na nalezení vhodného dárce kostní dřeně pro nemocnou dívenku nezbývá příliš času, je to v řádu týdnů, a ačkoliv se v českém registru dárců nachází zhruba 170 tisíc dobrovolníků, ani jeden z nich se neukázal pro Madlenku jako vhodný. Proto se hledají noví.

Na rozdíl například od krve je výběr vhodného dárce velmi složitá věc, jelikož je nutná shoda deset z deseti v takzvaných genetických znacích imunity. Nejčastější se tato shoda objevuje u sourozenců, avšak ani ti v Madlenčině případě neprokazují shodu. I proto platí, že čím více lidí se do registru přihlásí, tím větší bude míra pravděpodobnosti nalezení shody.

Aktuálně.cz přináší odpovědi na základní otázky spojené s registrem dárců kostní dřeně.

Kde se lze přihlásit k darování kostní dřeně?

Každý, kdo se rozhodne stát dárcem kostní dřeně, se může přihlásit u Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD), případně u Českého registru dárců krvetvorných buněk (ČRDKB). Vzhledem k enormnímu nárůstu zájmu v posledních týdnech je však možné zúčastnit se náboru i bez objednání. Ty se konají až do soboty 29. března v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) na adrese Vídeňská 1958, 140 21 Praha 4.

Kdo se může stát dárcem?

Každý ve věku 18-35 let (v případě registrace u ČNRDD), případně 18-41 let (u ČRDKB). Dále pak musí vykazovat výborný zdravotní stav, tedy bez prodělání závažného onemocnění někdy v minulosti. Dotyčný nesmí trvale užívat léky, výjimkou je antikoncepce a léky na sezonní alergie. Dalším kritériem je minimální hmotnost 50 kilogramů. Potenciální dárce musí podstoupit odběry krve a další vyšetření.

Co se děje po vstupu do registru?

Ze vzorku krve či slin odebraných při vstupu do registru se určí genetické znaky na bílých krvinkách. Výsledky tohoto testu jsou následně uloženy do databáze.

Jestliže registr zjistí, že se v základních genetických znacích předběžně ten který dárce shoduje s pacientem, pozve jej registr na další odběr krve, při nichž se provádějí podrobnější krevní testy, které upřesní míru shody s pacientem a také zmapují aktuální zdravotní stav.

Jestliže se na základě krevních testů potvrdí kýžený stupeň shody mezi potenciálním dárcem a pacientem, registr jej následně kontaktuje.

Jak probírá odběr kostní dřeně?

Odběr je prováděn ambulantně na aferetickém oddělení odběrového centra pomocí přístroje, tzv. separátoru. Před odběrem krvetvorných kmenových buněk ze žíly je nutné buňky dárce krátkodobě namnožit a vyplavit z kostí do krevního oběhu. Čtyři večery před odběrem je proto nutné formou podkožních injekcí aplikovat stimulační přípravek, jehož účinkem se krvetvorné buňky vyplaví do krevního oběhu.

Dárce je poté na separátor napojen loketními žílami, ve vzácných případech, kdy dárce nemá kvalitní žíly, je použit centrální žilní katétr.
Tento proces trvá přibližně čtyři hodiny. Zhruba dvě až tři hodiny po skončení odběru může být dárce bezpečně propuštěn domů.

 

Právě se děje

Další zprávy