ČT zveřejnila jméno týraného chlapce, pokuta neplatí

Tomáš Fránek
25. 10. 2007 10:59
Podle soudů televizní rada chybovala při udělení pokuty
Výseč jingle pro první program České televize.
Výseč jingle pro první program České televize. | Foto: ČT

Brno - Televizní rada nemůže média pokutovat za zveřejnění jmen týraných dětí podle zákona, který postihuje vysílání pořadů ohrožujících fyzický, psychický a mravní vývoj dětí.

Ten je totiž určený k tomu, aby chránil ty, kteří se na televizi dívají a ne těch, o který jsou pořady natočeny.

Nejvyšší správní soud tak s definitivní platností potvrdil, že Česká televize kvůli chybému rozhodnutí rady nemusí platit půl milionovou pokutu za to, že v jedné z reportáži uvedla křestní jméno osmiletého týraného chlapce a plná jména jeho rodičů.

Pokutu, kterou televizi udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, nejprve zamítl Městský soud v Praze a senát Nejvyššího správního soudu pod vedením soudce Jaroslava Vlašína nyní stížnost zamít.

Špatný zákon

Soud potvrdil verdikt pražského soudu.

Podle soudu na tento případ nelze vztáhnout ustanovení zákona, že provozovatel vysílání je povinen nezařazovat do vysílání v době od 6 do 22 hodin pořady, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.

Pokud rada chtěla televizi pokutovat, musela by celý případ posuzovat podle jiných ustanovení zákona o televizním vysílání, případně ustanovení o ochraně osobnosti zakotvená v občanském zákoníku.

Rada: porušili dětská práva

Česká televize reportáž Případ zneužívaného chlapce odvysílala v únoru 2005 ve své hlavní zpravodajské relaci Události. Podle Rady tak televize ohrozila mravní vývoj dítěte, které v reportáži vystupovalo.

V reportáži televize informovala o případu osmiletého chlapce z Olomouce, kterého zneužíval šestapadesátiletý muž z Telče, kam chlapec jezdil na prázdniny k babičce.

Místopředseda rady Jiří Šenkýř po udělení pokuty uvedl, že reportáž byla natočena tak, že byla prozrazena identita zneužívaného chlapce, a to je podle něj porušením zákona i úmluv na ochranu dětí.

"Spolužáci, kteří se na to dívali, přesně věděli, o koho jde. Proto jsme udělili poměrně tvrdý trest," řekl Šenkýř.

Odhalení identity chlapce podle Rady není možné ani se souhlasem rodičů.

To nic není, řekla televize

Zástupci televize uvedli, že si nemyslí, že by zveřejnění křestního jména chlapce mohlo poškodit jeho psychický vývoj.

Podle České televize navíc reportáž mohla přispět také k prevenci možného zneužívání v dalších případech.

Rada kvůli tomuto případu podala i trestní oznámení, to bylo ale odloženo.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy