10 otázek pro opozici. Co chtějí po pádu Babiše a v čem by jejich vládnutí bylo jiné

Radek Bartoníček Martina Heroldová Radek Bartoníček, Martina Heroldová
26. 6. 2019 5:30
Vláda premiéra Andreje Babiše bude ve středu čelit hlasování o nedůvěře. Vyvolali ho ODS, piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří reagují na předběžné znění unijního auditu, který hovoří o střetu zájmů premiéra. Jak si opozice představuje budoucnost, pokud by uspěla a vláda padla? Položili jsme lídrům opozičních stran 10 otázek na kroky, které by po vyslovení nedůvěry vládě následovaly. Přečtěte si jejich odpovědi v plném znění.

9. Jaká by v případě vaší strany byla změna oproti Babišově vládě v ekonomické oblasti? Jaké změny byste udělali ve vztahu k živnostníkům?

  • Petr Fiala: Současná vláda podřídila svou veškerou činnost tomu, aby občanům a podnikatelům co nejvíce peněz sebrala, aniž by je poté rozumně využila. Podnikatelé si stěžují hlavně na složitý systém (jak právní, tak daňový) a jeho neustálé změny. Výše daní je až na druhém místě. Takže první kroky by spočívaly ve zjednodušení právního a daňového systému, což pro podnikatele znamená úspory nákladů. Pro občany nepodnikatele plánujeme snížení daně z příjmů.
  • Ivan Bartoš: V programu jsme to řekli jasně. Naším cílem jsou jednoduché a pro všechny srozumitelné daně. První krok by to bylo zastavení 3. a 4. vlny EET a skutečné vyhodnocení efektivity již zavedeného systému. Již teď navrhujeme změnu, která by zvýšila daňovou slevu na poplatníka. Ačkoliv platy v Česku průběžně rostou, tato sleva se roky neměnila, takže stát vybírá stále větší procento našeho příjmu. Podle našeho návrhu by každému pracujícímu zůstalo o 5160 Kč ročně více. V celkové reformě daní prosazujeme sloučení všech složek zdanění práce - zdravotní pojištění, sociální pojištění i daně z příjmu do jediné platby a transparentní rozúčtování na straně státu. Jednotné inkasní místo by mělo být samozřejmostí. Celkové zdanění práce chceme snížit minimálně o 1,6 procentního bodu.
  • Marek Výborný: Opakovaně jsme žádali vyhodnocení 1. a 2. vlny EET, nic takového se nestalo. Jsme pro okamžité zrušení zbytečné šikany malých podnikatelů a živnostníků (s obratem do 1 milionu). Navrhujeme sérii opatření pro podporu malých a středních podniků (snazší pracovní poměr na dobu určitou, výpomoc příbuzných atd.). Podnikneme veškeré možné kroky k omezení byrokracie, nadbytečných kontrol, k vytvoření přívětivého prostředí pro podnikání. Určitě je nutné se podívat i na rozpočtovou politiku, v případě schodku státního rozpočtu nesmí být tento schodek "projeden" spotřebou, ale musí směřovat na investice včetně vzdělávání. Tématem je pro nás i seriózní debata (bez emocí) o přijetí eura a jeho výhodách pro české podnikatele. Základní teze KDU-ČSL se opírají o sociálně tržní hospodářství, které stojí za prosperitou Evropy po 2. světové válce.
  • Jiří Pospíšil: Nezvyšovali bychom daně a nezadlužovali zemi každoročním zbytečným schodkem státního rozpočtu, jak to dělá tato vláda. Zrušili bychom regulace vlády Andreje Babiše, které zbytečně zatěžují podnikatele a živnostníky, jako je EET. Snížili bychom sociální odvody až o 8 procent, což by zlevnilo cenu práce a odlehčilo zaměstnancům i zaměstnavatelům.
  • Vít Rakušan: Okamžitě zrušit EET pro všechny s obratem pod 1 milion korun ročně, opakovaně jsme to navrhovali a podporovali. Je to první krok ve snížení šikany živnostníků. V současnosti připravujeme 30 legislativních opatření na zjednodušení státní správy, která se chystáme podat na podzim, a naše ambice je právě usnadnit život lidem v komunikaci s úřady. Co se týče rozpočtu, tak kritizujeme schodek v době ekonomické prosperity - částečně bych ho i byl schopen pochopit, ale pouze v případě, že by výrazně vzrostly investice. Bohužel se tak neděje a současný rozpočet má pouze ambici projídat budoucnost našich dětí.
 

Právě se děje

Další zprávy