Česko otevřelo dveře vzdělaným cizincům

Eliška Bártová Eliška Bártová
1. 7. 2007 19:20
Vysokoškoláci ze zahraničí získají snáze trvalý pobyt
Jednou z početných komunit v Česku jsou Mongolové. Ilustrační snímek.
Jednou z početných komunit v Česku jsou Mongolové. Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko je známé svoji tvrdou imigrační politikou. Od července se však znovu změkčí - a pocítí to například Indové.

První ústupky přišly už před čtyřmi roky. Vládu tehdy vedly čistě pragmatické důvody. Podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí přichází stát přirozeným úbytkem ročně o 20 tisíc obyvatel. Podle předpokladů tak bude v roce 2030 chybět na českém trhu práce na 420 tisíc lidí.

Lékem na stárnutí populace, po kterém ministerstvo sáhlo, je imigrace. Od prvního července připravilo nové, mírnější podmínky pro cizince, kteří zde chtějí žít a pracovat.

Legální migrace

Zažádat o trvalý pobyt může dnes na území republiky cizinec, který zde žije nepřetržitě deset let - doba studia se však nezapočítává. Na občanství pak takový člověk čeká ještě dalších pět let - dohromady třikrát déle, než je běžné v zemích západní Evropy.

Cizinci během této doby musí často předkládat doklady, které v jeho zemi ani neexistují, navíc nemá jistotu, že po přečkání této doby trvalý pobyt dostanou.

Projekt legální migrace, který ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2003 rozjelo, měl tuto situaci změnit.

V prvním roce se do něj mohli přihlásit pouze občané Chorvatska, Kazachstánu a Bulharska. Postupně ministerstvo rozšířilo nabídku i na občany Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kanady, Makedonie, Moldavska, Ruské federace, Srbska a Ukrajiny.

Od prvního července dostávají tuto možnost nově Indové.

Stejnou možnost mají zahraniční absolventi českých vysokých a středních škol bez ohledu na zemi původu.

Na prvním místě Bulhaři

Zahraniční zájemci o program musí splnit základní kritéria - země původu, středoškolské vzdělání, vízum a povolení k zaměstnání. Pak jim na základě dalších poskytnutých dat - jako počet dětí, vzdělání, znalost českého a anglického jazyka - přidělí počítač body.

Nejvýhodnější postavení má vysokoškolák do 35 let se dvěma dětmi, znalostí češtiny i angličtiny. Kdo dosáhne stanovené hranice 25 bodů ze 66 možných, je zařazen do projektu.

Což znamená, že ministerstvo sleduje jeho další kroky zde a po dvou a půl letech může žádat i s rodinou o trvalý pobyt.

Dosud bylo do projektu zařazeno 642 lidí, nejvíce z Bulharska. Trvalý pobyt ve zkrácené lhůtě zatím získalo 153 cizinců s rodinami.

Nejčastější profese uchazečů byly z oblasti informačních technologií a administrativy.

Trvalý pobyt po roce a půl

Od letošního července ale přichází další změna.

Cizinci, zaměstnaní v České republice na pozici, která vyžaduje vysokoškolské vzdělání a odpovídá jejich kvalifikaci, mohou požádat o povolení k trvalému pobytu už po 1,5 roce účasti v projektu.

"Z dosavadních zkušeností z realizace pilotního projektu vyplývá, že vysoce kvalifikovaní a vysokoškolsky vzdělaní odborníci nemají problémy s integrací do české společnosti," uvádí se ve zprávě ministerstva práce a sociálních věcí. "Řada z nich nastupuje do zaměstnání v oboru bezprostředně po svém příchodu a jsou tak pro Českou republiku maximálním přínosem."

Ministerstvo předpokládá, že v letošním roce bude do projektu zařazeno na 2 tisíce lidí.

Příští rok pak vyhodnotí výsledky po pětileté období jeho trvání a navrhne systémové změny, které by měly vést k celkovému zmírnění imigrační politiky.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy