Do programu, díky němuž se ministerstvo práce snaží přilákat do Česka odborníky ze zahraničí, se ke konci loňského roku zapojilo 317 cizinců a 213 cizinek, a to hlavně z východu.
Přijíždějí Bulhaři, ale také Kanaďané
Nejvíce účastníků projektu pochází z Bulharska. Z této země jich přišlo 176. Od letoška se ale Bulhaři do programu hlásit už nemohou. Bulharsko se totiž stalo členem EU, takže jeho občané mohou v Česku žít a pracovat volně.
Šanci získat povolení k trvalému pobytu za kratší dobu dostalo v programu i 37 lidí z Kazachstánu, 79 z Běloruska, 29 z Moldavska, 97 z Ukrajiny či 32 z Ruska. Do projektu se zapojili i čtyři Kanaďané. Zařadilo se do něj také pět desítek absolventů českých středních a vysokých škol. Zahraniční odborníky a odbornice doprovodilo 293 jejich manželek či manželů a 354 dětí.
Věk více než poloviny vybraných cizinců se pohybuje mezi 23 a 35 lety. Vysokoškolské vzdělání má 325 lidí. Zbytek jsou středoškoláci.
Lákají IT a zdravotnictví
Většina z nich působí v technických oborech, v oblasti informačních technologií, v administrativě a zdravotnictví.
Údaje zveřejnilo ministerstvo práce. Pětiletým projektem, který začal v roce 2003, chce vyzkoušet možnosti budoucí české přistěhovalecké politiky.
Do programu se mohou hlásit cizinci nejméně s maturitou z 11 zemí a zahraniční absolventi českých středních a vysokých škol. V ČR musí mít pracovní povolení a práci.
Trvalý pobyt za polovinu standardní doby
Za svůj věk, vzdělání, praxi, znalost češtiny a další dovednosti dostávají body. Pokud splní podmínky, mohou získat už za dva a půl roku povolení k trvalému pobytu v ČR. Jinak je lhůta pětiletá. V době, kdy projekt začal, trvala deset let. Česko se s projektem stalo první z postkomunistických i nových členských zemí EU, která se snaží přilákat zahraniční odborníky.
Program má ale řadu kritiků. Podle nich není příliš účinný a mnoho expertů z ciziny nepřivádí. Obvykle se do něj totiž hlásí lidé, kteří v ČR již delší dobu pracují. Zájemci ze zahraničí uvádějí, že z jejich vlasti je téměř nemožné místo v Česku získat.
Projektu se tedy nedaří stanovené kvóty naplňovat. Místo pěti stovek vzdělaných lidí z ciziny jich chtěl stát získat víc než jednou tolik.
Podle odborníků by lidi hlavně z východu přilákalo například zjednodušení a zrychlení udělování pracovních víz. Když už si cizinec v ČR práci najde, na pracovní povolení prý čeká někdy i měsíce. Jednodušší administrativní postup by podle expertů navíc mohl bránit i práci na černo. Cizincům by se totiž vyplatilo obstarat si povolení a nejezdit do Česka za ilegálním výdělkem na turistické vízum.