Praha - Za jeden z největších polistopadových skandálů tajných služeb - únik vysoce citlivých dat z Bezpečnostní informační služby - nebude nikdo potrestán.
Ačkoli BIS už na podzim, kdy na případ upozornil deník Aktuálně.cz, tvrdila, že zná viníka, nakonec se rozhodla jej nestíhat.
Připomeňte si: BIS ztratila citlivá data, její šéf o funkci nepřijde
Inspekce BIS včera rozhodla, že se případ odkládá. A to bez jakýchkoli trestů.
Ve svém rozhodnutí přitom inspekce BIS podle zjištění Aktuálně.cz přiznává, že tajné informace z ekonomického odboru služby skutečně opustily budovu. Vynesl je jeden z bývalých zpravodajců. BIS nicméně tvrdí, že se neprokázalo zneužití citlivých dat, a tak nelze nikoho trestat.
Důkaz byl v TV, ale to nestačí
"Inspekce BIS konstatovala, že skutek není trestným činem," potvrdila Štěpánka Zenklová, mluvčí městského státního zastupitelství v Praze, které na vyšetřování inspektorů dohlíželo.
Minimálně jeden důkaz o zneužití těchto dat přitom existuje a byl odvysílán dokonce v televizi. Šlo o zvukovou nahrávku, kterou BIS pořídila při jednání s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem v době, kdy seděl ve vazební věznici v Česku. Tato nahrávka byla součástí dat, jež službu opustila.
Ani to ale inspekce BIS nepovažovala za zneužití tajných dat. Stejně tak dodnes nekomentovala zjištění Aktuálně.cz, že služba v rámci operace na záchranu strategických informací o nejrůznějších ekonomických skupinách dokonce za jejich návrat zaplatila.
Šéf komise Tejc: Šťastné to není
V úvahu už nyní nepřichází ani kázeňský trest: jednak už je promlčen a viník úniku už nadto službu opustil.
Vyšetřování sice probíhalo pod dozorem státního zástupce, vedla si je ale sama BIS. I žalobce byl tedy do značné míry odkázaný na to, co mu služba sdělila. Stejná situace panovala během vyšetřování poslanecké komise, která se kauzou zabývala. Právě v klíčovém bodě kauzy - byly informace zneužity - komise závěry BIS nepotvrdila. S jednoduchým vysvětlením: prostě to nelze vyloučit.
Šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD) byl nynějším verdiktem inspekce BIS překvapený.
"Pokud je to pravda a je tam takové zdůvodnění, že to nebyl trestný čin, tak to nepovažuji za šťastné. A platí, že bych byl mnohem raději, kdyby se případ dostal před nezávislý soud, kde by mohly být vyřešeny i některé sporné otázky, na které ani vyšetřování komise nestačilo," uvedl Tejc.
Čtěte souvislosti:
BIS nemá data pod kontrolou
BIS zaplatila, aby dostala informace zpět
Jak se na celý případ přišlo? Kvůli sledování Randáka